TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider’den yeni kararlar

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov bugün bir dizi kararlara imza atıldı. Yeni alınan kararlar kapsamında 2020 yılı devlet bütçesinin hazırlanması, büyükelçi atamaları, görevden alınmalar, uluslararası anlaşmaların onaylanması ve bazı yetkililere kınama cezaları verildi.

İşte imzalanan kararlar şöyle;

  • Türkmenistan Devlet Başkanı’nın imzaladığı kararname ile Türkmenistan ile yabancı ülkeler arasında imzalanan uluslararası anlaşmalar onaylandı.
  1. 12 Ağustos 2018 senesinde Aktau kentinde imzalanan:
  • 18 Kasım 2010 tarihinde Hazar Denizi’nde güvenlik alanında işbirliği anlaşması için sınır muhafızları hareketi ve işbirliği protokolü.
  • 18 Kasım 2010 tarihinde Hazar Denizi’nde güvenlik alanında işbirliği anlaşması için terörle mücadele alanında işbirliği protokolü.

***

Türkmen Lider imzaladığı karar ile 2020 yılı devlet bütçesinin hazırlanması öngörüldü. Maliye ve ekonomi Bakanlığı, 1 Kasım 2019 tarihine kadar Türkmenistan’ın ekonomik kalkınma ve yatırım programının taslak projesinin hazırlanmasını organize edecek.

1 Haziran 2019 tarihine kadar bakanlıklar, kamu kurumları, il valilikleri ve Aşkabat Belediye Başkanlığı söz konusu projeler ile ilgili rapor sunacak. Sözkonusu projelerin hazırlanması için uzmanlar gurubu oluşturulacak.

***

Türkmen Lideri’nin kararıyla Türkmen-Japon Ekonomik Komitesi’nin Türkmen tarafının üyeleri belirlendi.

***

Türkmen Lideri’nin kararıyla Türkmenistan’ın Romanya Büyükelçisi Annammammet Annayev aynı zamanda Hırvatıstan Büyükelçisi görevine atandı.

***

Türkmen Lideri’nin kararıyla Türkmenistan’ın İtalya Büyükelçisi Berdimurat Recepov aynı zamanda Yunanistan Büyükelçisi görevine tayin edildi.

***

Türkmen Lider imzaladığı Karar ile Mahtumkuli Gençler Örgütü Merkez Konseyi’nin isteğiyle başka göreve geçtiği için Nesil gazetesi genel editörü Mahriban Gandımova’a görevinden alındı.

Nesil gazetesinin genel editör görevini geçici olarak genel editör yardımcısı Leyli Kurbanova yürütecek.

 

Ýene-de okaň

Ministrler Kabinetiniň giňişleýin mejlisi indiki hepde geçiriler

Türkmenistanyň Prezidentine goşun generaly harby adynyň nyşany gowşuryldy

Türkmenistanyň Döwlet migrasiýa gullugyna täze ýolbaşçy bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle