TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider’den BDT başkanlığı ile önemli kararlar

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bağımsız Devletler Topluluğu başkanlığı döneminde yapılacak büyük çaplı organizasyonlar ile ilgili bazı önemli kararlara imza attı. Bu kararlar kapsamında 11 Ekim 2019 tarihinde BDT Devlet Başkanları Zirvesi, 31 Mayıs 2019 tarihinde BDT Hükümet Başkanları (Başbakanlar) Zirvesi ve 15-16 Mayıs 2019 tarihlerinde 9.BDT Bilim ve Sanat Forumu Aşkabat’ta gerçekleştirilecek.

BDT Devlet Başkanları ve Hükümet Başkanları zirvelerinin üst düzeyde organize edilmesi için Türkmenistan Devlet Başkanları İdaresi ve Dışişleri Bakanlığı, BDT Yürütme Komitesi ile işbirliği yapacak.

Aşkabat’ta yapılması planlanan Bilim ve Sanat Forumu’nun organizasyonluğunu Kültür, Dışişleri, Eğitim Bakanları ve Bilimler Akademisi üslenecek.

BDT Dışişleri Bakanları Moskova’da toplanacak

Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerin Dışişleri Bakanları, 5 Nisan tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’da toplanacak. Bakanlar Moskova görüşmesinde BDT başkanlığını yürüten Türkmenistan’ın ileri sürdüğü program kapsamındaki işbirliği ele alınacak.

Toplantının gündemi, BDT dahilinde çok çeşitli işbirliği alanlarını kapsayan 10 konuyu içermektedir. Dışişleri Bakanları, temel araştırma alanındaki devletlerarası ilişkilerin koordinasyonu, müze işleri alanındaki işbirliği ve diğer konuları masaya yatırılacak.

Ayrıca, 5 Nisan tarihinde Belarus’un Brest kentinde bir kültür etkinliği düzenlenecek. Brest kentinin BDT Kültür Başkenti ilan edilmesine yönelik düzenlenecek program, Türkmenistan’dan da ekip katılacak. Türkmen kültür heyetinde şarkıcı Zuleyha Kakayeva ve Türkmenistan Devlet Dansları Topluluğu Bale dansçıları. Konuklara, Türkmen halk sazları ve folklor gösterilerini sunacaklar.

Ayrıca, kültür programında Azerbaycan halk sanatçısı Polad Bülbüloğlu, SSSB halk sanatçısı Evgeniy Doga, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan’dan gelen sanatçılar sahne alacak.

Türkmenistan BDT örgütüne 2019 yılı boyunca başkanlık ettiği dönemde örgüte üye ülkeler arasındaki kültürel etkinliklere büyük önem verecek. BDT Kültür Başkenti projesi üye ülkeler arasındaki kültürel bağların pekiştirilmesine büyük imkân sağladı.  Türkmenistan’dan da Mari ve Daşoğuz kentleri BDT Kültür Başkenti ilan edilmişti.  

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Halk Maslahatynyň Başlygy Koreýa Respublikasynyň Prezidenti bilen duşuşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Türki medeniýetiň halkara guramasynyň Baş sekretaryny kabul etdi

Teswirle