TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider’den Balkan Vilayetine Çalışma Ziyareti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkenin batısındaki Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayetine çalışma ziyaretinde bulundu. Çalışma ziyareti kapsamında Balkan vilayetindeki seçmenleri ile de görüşen Türkmen Lider ayrıca, bu vilayette inşa edilmekte olan dev sanayi tesislerinde incelemelerde bulundu. Devlet Başkanı, Çalık Holding’in Gap İnşaat şirketin Japon ortaklarıyla kurduğu Garaboğaz Karbamid Fabrikasını ve Uluslararası Deniz Limanı’nı gezdi.

Türkmen Lider, çalışma ziyaretini iş toplantısı ile başladı. Toplantıya, Bakanlar Kurulu’nun sanayi, ulaştırma ve iletişim, petrol gaz sektöründen sorumlu yetkililer ve Balkan vilayet valisi katıldı. Balkan vilayetindeki dev sanayi projelerindeki son çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, Devlet Başkanı yerel hammadde kaynaklarından daha fazla istifade edilerek, kimya sanayi sektörünün geliştirilmesi yönünde talimatlar verdi. Türkmen Lider, bu vilayette inşa edilmekte olan Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı projesinin önemli olduğuna dikkat çekerek, bu projenin uluslararası transit geçişlerin önemli bir parçası olacağını kaydetti.

Daha sonra Türkmen Lider, yardımcılar ile birlikte Garaboğaz Karbamid Fabrikasını, Kıyanlı’daki polipropilen ve polietilen üretim tesisini ve Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı inşaat sahasını gezdi ve yetkililerden bilgi aldı. Devlet Başkanı’na projelerdeki inceleme gezisine Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ta eşlik etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle