JEMGYÝET

Türkmen Lider’den ahalteke atlarına adanan yeni kitap

Ahalteke atlarına olan hayranlığı ile bilinen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, atlarla ilgili yeni kitabını yayınladı. “At – sadakat ve mutluluğun sembolü” isimli kitap, ülke genelinde tanıtıldı.

Türkmenistan Kültür Merkezi’nin Mukamlar Köşkü’nde, Savunma Bakanlığı Subaylar Evi’nde sivil toplum örgüt merkezinde yapılan tanıtım etkinliklerinde, ahalteka atlarına adanan yeni kitabın öneminden bahsedildi.

Söz konusu kitap aynı anda birkaç dilde yayınlandı. Bu kitap, Türkmen Lideri’nin daha önce atlarla ilgili yazdığı eserlerin devamını teşkil etti. Ülkede her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan Ulusal At Bayramı öncesinde yayınlanan bu eser, Türkmen halkı ve dünyadaki ahalteke at severleri için kıymetli bir hediye oldu.

“At – sadakat ve mutluluğun sembolü” isimli kitap 8 bölümden ibaret olarak, kitapta yer alan atların ve tayların fotoğrafları geniş okur kitlesinin büyük bir hayranlıkla takip edeceğinin bir göstergesi oldu.

Atlara ilgili çok eski dönemlere ait bilgilerin de yer aldığı kitapta ahalteke atlarının rengi hakkında da geniş bilgiler paylaşılmaktadır. Bunun yanı sıra kitapta dünyada büyük bir şöhret kazanan Galkınış atlı sirk grubu hakkında da önemli bilgiler bulunmaktadır.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri