JEMGYÝET

Türkmen Lider’den Ahalteke atları üzerine yeni çalışma

Ahalteke atlarının büyük hayranı ve aynı zamanda iyi bir jokey olan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Pazar günü Ahalteke atçılık kompleksini ziyaret etti. Türkmen Lider burada Ahalteke atları üzerine yeni bir kitabını yazmaya başladı.

Türkmen Lider, kendi çalışmalarında ülkenin tarihine ve Büyük İpek Yolu’nun güzergahındaki önemli olaylara yer vermektedir. Bu da ülkenin Devlet Başkanı’nın ulusal değerlere verdiği öneminin bir göstergesidir.

Devlet Başkanı, atçılık kompleksinde kendisine hediye edilen Şapolat isimli Ahalteke atını koşuya hazırladı ve açık havada atla gezinti gerçekleştirdi. Türkmenistan’da Ahalteke at yetiştiriciliğine büyük önem verilmektedir. Son yıllarda Türkmenistan bu alanda önemli konferansların ve etkinliklerin yapıldığı bir ülkeye dönüştü. Dünyanın pek çok ülkesinden ünlü at uzmanları Türkmenistan’ı ziyaret ederek, Türkmen meslektaşları ile tecrübe paylaşımında bulunmaktadır. Bu etkinlikler genellikle, At Bayramı arefesinde yapılmaktadır.

Türkmen Lider, atlı gezintiden sonra yeni kitabının üzerinde çalıştı. Devlet Başkanı yeni kitabında farklı dönemlerde yetiştirilen Ahalteke atlarıyla ilgili bilimsel araştırmaları inceleyerek, ünlü seyislerin bu alandaki yaptığı eşsiz çalışmaları yeniden canlandırmaktadır.

Ahalteke atları olsun, Türkmen kültürü olsun ve Türkmen tarihi olsun bu alanlarda çalışma yapan Türkmen Lider, kesinlikle tarihsel bilgilere dayanarak, gerçek veriler üzerinde çalışmaya özen göstermektedir.

Devlet Başkanı daha önce de Ahalteke atlarıyla ilgili birkaç kitap yazdı. Bu kitaplar birçok yabancı dile çevrilerek, dünya okurlarına ulaştırıldı.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler