TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmen Lider’den Abe’ye tebrik

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Japonya Başbakanı Sindzo Abe’yi Liberal Demokrat Parti liderliği için yapılan seçimi bir kez daha kazanması dolayısıyla tebrik mesajı gönderdi. 

Türkmen Lider mesajında, yapılan seçimlerin sonucunun Sinzdo Abe’nin ülkesinin uluslararası saygınlığının arttırılması, Japon halkının kalkınması için gösterdiği şahsi gayretlerine büyük bir destek sağlandığının açık bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı, Japon Başbakanı’na devlet görevinde başarılar diledi.

2012 yılından beri başbakanlık koltuğunda oturan  63 yaşındaki Sindzo Abe, Aralık 2019 tarihine kadar Başbakanlık koltuğunda kaldığı takdirde en uzun süre görev yapan Başbakan olan Taro Katsura'nın 2886 gününü geride bırakacak. Kasım 2021'e kadar  LDP liderliğinde kalması durumunda ise Japonya'nın en uzun süre liderlik konumunda görev alan kişisi olacak.

Öte yandan, Türkmen Lider, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Chiang Dai Kuang'ın zamansız ölümü dolayısıyla Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong’a taziye mesajı gönderdi.

Devlet Başkanı mesajında, Chiang Dai Kuang’un Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti ve halkının refahına büyük katkı sağlayan seçkin bir siyasetçi ve devlet adamı olduğunu ifade etti.

Ýene-de okaň

Wise-premýer Mämmedowanyň Fransiýadaky iş sapary

Tokaýew kasam kabul etdi

Türkmenistan Belarusa gynanç bildirdi

Teswirle