DÜNÝÄ

Türkmen Lider, Özbekistan yolcusu

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 23-24 Nisan tarihleri arasında Özbekistan’ı ziyaret edecek. Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in davetlisi olarak bu ülkeye devlet ziyaretini gerçekleştirecek olan Türkmen Lider, iki ülke münasebetlerinin bundan sonraki dönemde  geliştirilmesine yönelik konuları ele alacak. Ayrıca, Liderler uluslararası ve bölgesel konuları değerlendirecek.

Bu ziyaret kapsamında iki ülke Lideri Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te inşa edilen Aşkabat Parkı’nı hizmete açacak. Söz konusu proje, iki komşu ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının yeni bir sembolü olacaktır.

Ayrıca, bu ziyaret çerçevesinde Türkmenistan ile Özbekistan iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla İş Forumu düzenlenecek.

Türkmenistan ile Özbekistan Liderleri arasındaki üst düzey görüşmelerden sonra ortak bildiri yayınlanacak ve siyasi, ekonomik, ulaştırma, iletişim, eğitim ve spor alanlarında işbirliği anlaşmalarına imza atılacak.

TÜRKMENİSTAN-ÖZBEKİSTAN İLİŞKİLERİ

Orta Asya’daki iki komşu ülke Türkmenistan ile Özbekistan ilişkileri son dönemde yeni bir ivme kazandı. Geçtiğimiz günlerde Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, "Orta vadede önemli yabancı ortaklarla dış politika ve dış ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için öncelikli alanlar" programının yenilenmiş taslağını onayladı. Bu program kapsamında Taşkent yönetimi özellikle en yakın komşuları Orta Asya ülkeleri, ayrıca Türkmenistan ile ekonomik münasebetlerini arttırmayı hedeflemektedir. Özbekistan bu program çerçevesinde Türkmenistan ile ticaret hacmini 500 milyon dolara çıkarmayı planlamaktadır. Bu hedefe ulaşmak için ortak iş forumlarının ve konseylerinin yapılması ve ekonomik işbirliğinin arttırılması öngörülmektedir. 

Bu bağlamda, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru gerçekleştirilen Özbekistan Sanayi Ürünleri Fuarı büyük önem arz etti. Özbek basınında yer alan haberlere göre, bu fuarda iki ülke iş dünyası temsilcileri arasında 6,7 milyon dolarlık ihracat anlaşmaları üzerinde mutabık kaldığı ifade edildi.

Öte yandan, Özbekistan kendi mallarını Avrupa ve Türkiye’ye taşımak için Türkmenistan’ın lojistik imkanlarından istifade etmeyi planlamaktadır. Bu alanda Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, bu bağlamda Taşkent-Türkmenbaşı-Bakü-Tiflis-Kars multimodal yük taşımacılığı ve transit geçişi önemli olacak. Bunun dışında Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman ulaşım koridoru projesinin aktif bir faaliyete geçirilmesi için çaba gösterilmesi beklenmektedir.

Sonuç olarak, her iki ülke ikili münasebetlerin ve diyaloğun arttırılması için büyük çaba gösterilmektedir. Bu bağlamda, üst düzey ziyaretler bir hayli önem arz etmektedir. Bilindiği gibi, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, 6-7 Mart 2017 tarihinde ilk yurtdışı ziyaretini Türkmenistan’a gerçekleştirmişti. Daha sonra aynı yılın Mayıs ayında liderler Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde bir araya gelmişti. Türkmen Lider, en son Taşkent’i Ekim 2015’te ziyaret etmişti.

Ýene-de okaň

Migrasiýa ulgamyndaky türkmen-ýapon hyzmatdaşlygy maslahatlaşyldy

Türkmenistanyň Gruziýadaky ilçisi Gruziýanyň Milli golýazmalar merkeziniň direktory bilen duşuşdy

Bank ulgamynda türkmen-özbek gatnaşyklary maslahatlaşyldy

Aşgabatda medeniýet ministrleriniň maslahaty geçiriler

Magtymguly Pyragy Ženewada tanyşdyryldy

Türkmenistandan Owganystana suwuklandyrylan gaz ibermek maslahatlaşyldy