TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmen Lider, Özbek ve Kırgız mevkidaşları ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ve Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov ile telefonda görüştü. Kırgız ve Özbek Liderlerin inisiyatifi ile yapılan görüşmelerde, ikili münasebetler ele alındı. Kırgızistan ve Özbekistan Devlet Başkanları, Türkmen Lideri’ni Yeni yıl ile tebrik ettiler.

Türkmen ve Özbek Devlet Başkanları, iki ülke arasındaki münasebetlerde gelinen seviyeden memnun kaldıklarını ifade ederek, enerji, sanayi, ulaştırma, tarım ve diğer alanlardaki işbirliği potansiyelini değerlendirdi.

Ayrıca, iki komşu ülke Lideri kültür, eğitim ve insani alandaki işbirliğini ele aldı. Bölgesel ve uluslararası konulara da değinen Liderler, BM, BDT ve diğer uluslararası örgütler çerçevesindeki münasebetler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Türkmen Lideri’nin Nisan ayında Özbekistan’a gerçekleştirdiği verimli devlet ziyareti ve Ağustos’ta ayındaki Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun kurucu ülke Devlet Başkanları’nın Avaza’daki zirvesindeki alınan kararların ikili ve bölgesel işbirliğine yeni bir ivme kazandırdığı ifade edildi.

Türkmen ve Kırgız Liderleri ise görüşmesinde Türkmenistan-Kırgızistan Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun önemine değinerek, iş dünyası temsilcilerin arasındaki görüşmelerin yapılmasının, doğrudan temasların kurulmasının ülkeler arasındaki ticaret hacminin artmasına katkı sağladığını belirttiler.

Liderler ülkelerin ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konuları ele aldı. Telefon görüşmesinin sonunda, Liderler açıklık ve karşılıklı anlayışı temel alan Türkmen-Kırgız ilişkilerinin yeni bir gelişme düzeyine ulaştığını belirtti.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Halkara elektroaragatnaşyk bileleşiginiň maslahatyna gatnaşdy

Sindzo Abe üçin döwlet derejesinde matam çäresi guraldy

Türkmenistan – ABŞ: harby ulgamda hyzmatdaşlyk

Teswirle