TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmen Lider ‘Yılın Adamı’ ve Karatede 10.Dan Ödülüne Layık Görüldü

Avaza turizm bölgesinde düzenlenen Uluslararası Spor Kongresi’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Asya Satranç Federasyonu tarafından ‘Yılın Adamı’ ve Meybukan Goju-Ryu Karate-Do Uluslararası Derneği tarafından 10.dan ödülüne layık görüldü.

Meybukan Goju-Ryu Karate-Do Uluslararası Derneği Başkanı Yagi Meytatsu Türkmen Liderinin sporun geliştirilmesi ve bu alandaki işbirliğinin güçlendirilmesine yaptığı katkılardan dolayı bu ödüle layık görüldüğünü kaydetti. Japon sporcu, Türkmenistan’da bütün spor dalları ile birlikte karate sporunun geliştirilmesine de büyük önem verildiğini ve 5.Asya Oyunlarının Türkmenistan’a büyük başarı kazandıracağını ifade etti.

 

Daha sonra kongre kapsamında Asya Satranç Federasyonu Başkanı Şeyh Sultan Halifa Şahbut Al Nahayyan bir konuşma yaparak, başkanlığını yaptığı federasyon tarafından Türkmen Liderinin ‘Yılın Adamı’ ödülüne layık görüldüğünü ifade etti. Şeyh Al Nahayyan Devlet Başkanı’nın satranç sporunun geliştirilmesi, bu alanda genç neslin yetiştirilmesi, ülkenin zengin geleneklerinin korunması, halkların arasındaki dostluğun ve işbirliğinin pekiştirilmesi yönelik büyük katkılarının olduğunu kaydetti.

 Türkmenistan Devlet Başkanı, bu ödülleri Türkmenistan’da sporun geliştirilmesine verilen değerin bir simgesi olarak kabul ettiğini söyledi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň wekiliýeti AHHG-nyň müdiriýetiniň mejlisine gatnaşdy

Türkmenistan Owganystana ynsanperwer kömegini berdi

Wise-premýer Mämmedowanyň Fransiýadaky iş sapary

Teswirle