JEMGYÝET

Türkmen Lider, Yılbaşı etkinliklerine katıldı

Türkmenistan’ı yılbaşı heyecanı sardı. Ülke genelinde bütün parklarda, caddelerde ve meydanlarda Yılbaşı ağacı dikildi. Sokaklar, caddeler ve parklar Yeni yıl öncesi çeşitli süs eşyaları ile süslendi ve aydınlatıldı. Türkmen halkının büyük değer ve önem verdiği bu etkinliğe, ülke yönetimi tarafından da büyük destek sağlanmaktadır. Pazarlarda ve alışveriş merkezlerinde çeşitli hediyelik eşyaları ve gıda ürünleri, meyve-sebze satışları büyük bir heyecan yaratmaktadır.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da, Yeni yıl öncesi Yılbaşı kutlamalarına katılarak, çocukların sevincine ortak oldu ve Aşkabat’taki Olimpiyat Kompleksi’ndeki Vepali isimli Alabay cinsi köpeğin heykelinin açılış törenine katıldı.

VEPALI İSİMLİ KÖPEÄžİN HEYKELİ DİKİLDİ

3 ay önce Aşkabat’ta Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları düzenlenmişti. Dünyanın birçok ülkesinden toplam 65 ülkeden binlerce sporcunun katıldığı Asya Oyunlarının maskotu olarak Türkmen halkının milli değerlerinden olan Alabay cinsi Vepali isimli köpek seçilmişti.

Şimdi ise binlerce yıldan beri Türkmen halkının sadık dostu olan Alabay cins Vepali isimli köpeğin heykeli dikildi. Buna ek olarak Alabay köpeği her zaman cesaret ve iradenin sembolü olmuştur.

Malum, sayılı günler sonra 2018 yılına adım atılacak. 2018 yılı Doğu takvimine göre köpek senesidir. Bu nedenle, Türkmenlerin de değer verdiği Alabay cins köpekler için bir heykel oluşturuldu.

Türkmen Lider, çocuklar ile heykelin açılışını gerçekleştirdi. Vepali isimli köpek Türkmen milli kıyafetleri giydirilmiş ve bir elinde Türkmen bayrağı, diğer elinde ise Asya Olimpiyat Konseyi bayrağı bulunmaktadır.

YILBAŞI KUTLAMALARI

Türkmen Lider, açılış töreninden sonra Alem Kültür ve Eğlence merkezinin meydanında dikilen ülkenin en büyük Yılbaşı ağacının etrafında düzenlenen kutlamalara katıldı. 38 metre yüksekliğinde Yılbaşı ağacı güzel bir şekilde süslenmişti.

Devlet Başkanı’nı burada çocuklar okuduğu şiirler ile karşıladı. Daha sonra Türkmen Lider, çocuk folklor ekiplerinin gösterisini izledi ve ardından çocuklar ile Yılbaşı ağacının etrafında tur attı. Devlet Başkanı, çocuklara hediyeler dağıtarak, buradan ayrıldı.

Daha sonra Türkmen Lider, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen kutlamalara torunları ile birlikte katıldı. Bu tören, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, yabancı ülke büyükelçileri katıldı. Bütün misafirler kutlama etkinliğine çocukları ve torunları ile geldi.

Devlet Başkanı tören öncesinde herkesin Yeni yılını tebrik etti. Ardından çocukların hazırladığı konser programı izlendi. Noel Baba ve Garpamuk çocuklar ile Yılbaşı ağacının etrafında tur atarak, eğlendi. Çocuklar çeşitli ülkelerin milli kıyafetlerini giyerek, o ülkelere has şarkıları söyleyerek, dans gösterilerini sundu. Yabancı ülke büyükelçilerin çocukları da törene katılanları tebrik etti.

Kutlamalar geçtiğimiz günlerde UNESCO somut olmayan kültürel miras listesine dahil edilen küştdepdi dansı ile son buldu. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy