DÜNÝÄ

Türkmen Lider, yeni sınır karakolunu hizmete açtı

Türkmenistan Devlet Başkanı, Başkomutan Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Mari vilayetindeki ziyareti kapsamında Devlet Sınır Kuvvetleri’ne ait Serhetabat sınır karakolunun yeni binalar kompleksini hizmete açtı.

Sabahın erken saatlerinde açılış alanına gelen Türkmen Lideri, askeri yetkililer karşıladı. Sınır Kuvvetleri Birliği Başkanı Begenç Gündogdıyev, Devlet Başkanı’na sınır karakolunun açılışa hazır olduğunu rapor etti. Türkmen Lider, törene katılanları sınır karakolunun yeni binalar kompleksi ile tebrik ederek, askerlere dostluğun ve kardeşliğin sınırı olan Türkmenistan sınırlarını korumak gibi büyük sorumluluk arz eden görevlerine başarılar diledi.

Devlet Başkanı açılış kurdelesini keserek, sınır karakolunu gezdi. Sınır karakolunun yeni binalar kompleksinde askerlerin eğitim alması ve görevlerini yapmaları için bütün koşulların oluşturulduğu ifade edildi.

Türkmen Lider, sınır karakolunun enformasyon merkezini ziyaret ederek, buradaki haberleşme ekipmanları hakkında bilgi aldı. Enformasyon merkezinde Serhetabat sınır karakolu tarafından sınırların korunması ile ilgili çalışmalar 24 saat özel monitörde izlendiği belirtildi. Merkezdeki haberleşme cihazları sayesinde haberleşmenin kolay olduğu, sınır muhafızlarına sağlanan modern teknoloji ile devlet sınırların olağan dışı bir durum ortaya çıktığında hızlı bir şekilde hareket etmeleri için şartlar oluşturuldu.

Merkezde sınır muhafızların spor yapmaları için koşulların oluşturulduğu, voleybol, futbol ve tenis sahalarının mevcut olduğu belirtildi. Türkmen Lideri ayrıca bazı askeri teçhizatlar ile ilgili sergiyi inceledi.

Türkmen Lider sınır karakolunda askerler ile yemekhanede bir araya geldi. Yemek sırasında askerler toplu olarak, Türkmen Lideri’nin bestelediği “İleri, ileri sadece ileri, Can Vatanım Türkmenistan” şarkısını seslendirdi.

Devlet Başkanı, burada sınır muhafızlarının tatbikatını izledi. Sınır muhafızları suçluları etkisiz hale getirmek için çeşitli silahlar ve servis köpeklerini kullanma becerilerini sergiledi.

Türkmen Lider askeri tatbikatı izledikten sonra sınır karakolundan ayrıldı. 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewraziýa patent guramasy bilen hyzmatdaşlygyny ösdürer

Türkmenabatda ýoga boýunça ussatlyk sapaklary geçirildi

Merkezi Aziýa-Russiýa parlamentara forumyny guramak meýilleşdirilýär

ÝUNISEF Türkmenistana täze ýolbaşçy belledi

Türkmenistanyň Ilçisi Türkiýäniň daşary işler ministriniň orunbasary bilen duşuşdy

Awstraliýa Türkmenistana ilçi belledi