JEMGYÝET

Türkmen Lider, yeni projeler ile tanıştı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat’ta ve ülkenin diğer vilayetlerinde, ulaştırma sektöründe inşa edilecek yeni projeler ile tanıştı. Tanıtım töreninde Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililer hazır bulundu.

İnşaat ve enerjiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, ilk olarak Aşkabat’ın merkezindeki Nusay otelinin 2.aşamasının inşası projesini sundu. Yeni 5 katlı otelde 134 oda olacak. Odalar standart, lüks ve VIP şeklinde dizayn edilecek.

Ayrıca, iş merkezi olan Garagum otelinin projesi de gösterildi. Söz konusu proje, Aşkabat havalimanına yakın alanda inşa edilecek.

Türkmen Lider, Nusay otelinin projesini onaylarken, Garagum otelinin projesinin üzerinde çalışmaların devam ettirilmesini istedi.

Ardından Devlet Başkanı Aşkabat’ın Gurtlı semtinde inşa edilecek 62 konut projesini inceledi. Bu bölgede 4 katlı konut binaları yükselecek. 48 daireli 40 apartman ve 52 daireli 22 konut inşa edilecek. Bunun yanı sıra 160 çocuk kapasiteli kreş, 320 öğrenci kapasiteli okul kurulacak.

Bunun yanı sıra Aşkabat’ın temiz içme suyu ihtiyacı için Ahal vilayetinde inşa edilmesi öngörülüne 150 bin ve 250 bin metreküp kapasiteli su arıtma tesisleri projeleri sunuldu.

Daha sonra Lebap vilayetinde inşa edilecek dev konut projesi hakkında bilgilendirildi. Yeni açılan ve Guinness Rekorlar Kitabına giren Türkmenabat havalimanı giden cadde üzerinde 40 daireli 22 adet, 32 daireli 17 adet konut yanı sıra 170 adet 2 katlı 5 odalı villa tipi evler, 600 öğrenci kapasiteli okul, 2 ticaret merkezi ve 2 hizmet evi inşa edilecek. Bunun yanı sıra 40 daireli 22 konutun inşası tamamlanmak üzere olduğu açıklandı. Diğer planlanan projeler 2 aşamada inşa edilecek.

Ayrıca, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayetlerinde inşa edilecek otogar projeleri gösterildi. 3 hektar alanda inşa edilecek 2 katlı otogarlar 700 yolcuya hizmet verecek.

Tanıtım töreninde Avaza turizm bölgesinde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından inşa edilecek bin 80 kişilik 63 villa kompleksinin projesi sunuldu. Ayrıca, Avaza’da deniz dalgalarından kopan kuğu şeklinde atraksiyon parkının projesi gösterildi.

2 MİLYARLIK OTOBAN PROJESİ

Ayrıca, Türkmen yerli firmalara teslim edilen ve yaklaşık 2 milyar 400 milyon dolar kaynak ayrılan Aşkabat-Türkmenabat otoban yolunun projesi sunuldu. Proje kapsamında bu yol boyunca ödeme terminallerinin yerleştirilmesi planlanmaktadır ve bunun yanı sıra moteller, kantinler, mağazalar, eczaneler, benzin istasyonları ile rekreasyon tesisleri, otoparklar, işletme ve yönetim merkezleri ve özellikle ilgili mühendislik tesislerin inşa edilmesi öngörülmektedir.

Öte yandan, tanıtım töreninde Aşgabat caddelerinden ve sokaklarından büyük miktarlarda yağmur suyunun çıkarılması için yapılan bir plan projesi ele alındı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy