DÜNÝÄ

Türkmen Lider, yeni Kazakistan Cumhurbaşkanı’nı tebrik etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Kasım Cömert Tokayev’i tebrik etti. İki ülke Devlet Başkanları telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkmen Lideri’nin girişimiyle gerçekleştirilen görüşmede, yeni Kazak Lideri’ne yeni büyük sorumluluk arz eden görevinde başarı dilekleri iletildi.

Tebrik mesajı için teşekkür eden Kazak Devlet Başkanı, Kazakistan'ın her zaman karşılıklı saygı, karşılıklı anlayış ve güven ilkelerine dayanan, son yıllarda yeni nitelik kazanan Türkmenistan'la dostane ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini kaydetti.

Görüşmede, lider iki ülke arasındaki işbirliği potansiyelini değerlendirdi. Bu bağlamda, ticari, ekonomik, ulaştırma, haberleşme, petrol gaz, tarım ve diğer sektörlerdeki verimli ortaklığın bölgesel anlamda yeni ortak projelerin hayata geçirilmesine büyük imkan oluşturacağı belirtildi.

Telefon görüşmesinde taraflar ülkeleri yakından ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu.

Türkmen Lider, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’i Türkmenistan’a davet etti. Davet memnuniyetle kabul edildi ve ziyaret tarihinin diplomatik çevreler tarafından belirleneceği ifade edildi.

Kazakistan'da 9 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Kasım Cömert Tokayev, 12 Haziran tarihinde yemin ederek, resmen görevine başladı. Cumhurbaşkanlığı erken seçimlerini yüzde 70,76 oyla kazanan Tokayev, Senato Başkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Sekreterliği gibi ülkenin iç ve dış siyasetindeki kilit görevlerde yer aldı.

Tokayev, Mart 2011'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcılığına atandı, aynı zamanda Cenevre'de BM Bölümü Genel Müdürü, BM Genel Sekreteri Silahsızlanma Konferansı Özel Temsilcisi olarak görev yaptı.

Ýene-de okaň

COP-28: 30 milliard dollarlyk howa gaznasy dörediler

Ata Watan Eserleri

Antoniu Guterriş: 2023-nji ýyl iň yssy ýyl boldy

Türkmenistan we Azerbaýjan gümrük pudagynda hyzmatdaşlygy ösdürýärler

Türkmenistanyň Bitaraplygynyň 28 ýyllygy mynasybetli geçiriljek çäreler

Türkmenistan Adalatçysynyň Gruziýa sapary

Dubaýda СOP-28 halkara maslahaty başlaýar

Ata Watan Eserleri