TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider Yeni Hedefler Belirledi

Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu’nda konuşan Devlet Başkanı, yakın dönem için yeni hedefler belirledi. Belirlenen programlar kapsamında ülke ekonomisinin geliştiğini ve yılın başından bu yana yüzde 6,2 oranındaki istikrarını koruduğunu kaydetti.

Söz konusu 3 aylık dönemde ihracatta yüzde 14,2 oranında artış görülürken, ürün ithalatı yüzde 40 oranında azaldı. Ülke genelinde 42 milyar dolar değerinde 1600’ün üzerinde dev projelerin inşası devam etmektedir. Bu projelerin yüzde 99’unun yerli firmalar tarafından yapılmasının önemine değindi.

İlk çeyrekte belirlenen projelerin hayata geçtiğini, 150 bin metrekareden fazla konut inşa edildiği, Ahal vilayetinde dev cam fabrikasının ve Türkmenabat kentinde uluslararası havalimanının, Serhetabat-Turgundi demiryolunun, sağlık merkezlerinin, kreşlerin ve diğer sosyal amaçlı tesislerin hizmete açıldığını belirtti.

Türkmen Lider, petrolgaz sahalarının araştırılmasının devam ettiğini, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinin sürdürüldüğünü, üre ve amanyon üretim tesisinin, petrokimya tesislerinin inşasının yapıldığını belirtti.

Özel sektörü desteklemeyi devam edeceklerini söyleyen Devlet Başkanı, halihazırda özel sektörün ülke ekonomisindeki payının yüzde 63,1 oranına ulaştığını kaydetti.

Küresel ekonominde zorlu dönemin devam etiğini söyleyen Devlet Başkanı, petrolgaz sektörüne bağlı olmayan sektörlerin geliştirilmesi için daha fazla emek sarf edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Nisan ayında kutlanacak At Bayramı’na iyi hazırlıkların yapılması gerektiğini ifade eden Devlet Başkanı, Mayıs ayının başlarında Hazar Denizi’ndeki dev limanı hizmete açacaklarını kaydetti. Bu sene Balkan vilayetinin Kıyanlı bölgesindeki ve Ahal vilayetindeki dev petrokimya tesislerinin inşasının tamamlanacağını belirtti. Polipropilen ve polietilen üretimine başlanacağını ve bununla başka da ürünlerin üretilmeye başlanacağını kaydeden Türkmen Lider, bu bağlamda şimdiden tüketicileri bularak, anlaşmaların sağlanması için petrolgaz yetkililerine talimatlar verdi.

Bütün yeklilerin ithali önleyecek ürünlerin üretimine odaklanması gerektiğini belirten Türkmen Lider, yabancı firmalar ile yurtdışına ihraç edilebilecek üretim tesislerinin kurulması için çaba gösterilmesini istedi.

 

Türkmen Lider ayrıca yaklaşmakta olan ulusal bayramlar – At Bayramı, Zafer günü, Anayasa ve Bayrak Bayramı, Aşkabat şehrinin günü, Kültür ve sanat çalışanları ve Mahtumkuli Firaki’nin şiir gününe hazırlık yapılmasını istedi.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti daşary ýurt kompaniýalarynyň ýolbaşçylaryny kabul etdi

Prezident Ärdogan: Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygymyza ösdürmäge taýýardyrys

Halk Maslahatynyň Başlygy Ýaponiýa iş saparyny amala aşyrýar

Teswirle