TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider yeni bir kitap yazmaya başladı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Ahalteke Atçılık Kompleksi’ni ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında Ahalteke atlarını sevdi ve yeni kitabı için çalışmalarda bulundu.

Türkmen Lider yeni eserinde ülkenin tarihine ve Büyük İpek Yolu güzergahında yapılan önemli etkinliklere yer vermektedir. Devlet Başkanı bu bağlamda Amul-Hazar 2018 olarak başlatılan geniş katılımlı sportif etkinlikleri kitabına taşıyacak. Ayrıca, Büyük İpek Yolu güzergahındaki Türkmenistan’ın tarihi anıtları, kervansarayları ve kaleleri hakkında bilgiler yer alacak.

Devlet Başkanı bunların yanı sıra yeni kitabında Türkmen halkının gururu ve şanı olarak bilinen Ahalteke atları hakkında bilgiler sunacak. Türkmen Lideri’nin belirttiği gibi, tarihin çeşitli dönemlerinde Ahalteke atları birçok edebi eserde yer almıştır, padişahların, hanların ve imparatorların ilgisini çekmiştir.

Türkmen Liderin öncülüğünde Ahalteke atların dünyadaki itibarı her geçen gün artmaktadır. Bu bağlamda, Türkmenistan çeşitli organizasyonların yapıldığı ülkeye dönüştü. Ahalteke atçılığı ile uğraşan uluslararası uzmanlar, uluslararası örgüt temsilcileri Türkmenistan’a gelerek, Türkmen uzmanları ile tecrübe paylaşımında bulunmaktadırlar. Bu tür etkinlikler her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramı kapsamında yapılmaktadır.

Devlet Başkanı, daha önce de birçok eseri kaleme almıştır. Bu eserler birçok yabancı dile tercüme edilerek, dünya okurlarına ulaştırılmıştır. Bu eserlerden birisi 30.Uluslararası Moskova Kitap Fuarı kapsamında Bağımsız Devletler Topluluğu’nun düzenlediği ‘Kitap sanatı’ dalındaki yarışmasında Grand Prix ödülüne layık görülmüştür.

Ýene-de okaň

Halk Maslahatynyň Başlygynyň Koreýa Respublikasynyň resmi sapary

Türkmenistanyň daşary işler ministri Türkiýede saparda bolar

Serhetabat we Oguzhan etrap häkimlikleri ýatyryldy

Baş Redaktor

Teswirle