BIZNES

Türkmen Lider, yabancı işadamlarını kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Güney Kore’nin Hyundai Engineering Co., Ltd. CEO'su Sung Sang-Rock, Fransa’nın Cifal Groupe CEO’su Gilles Remy ve VINCI Construction Grands Projets CEO’su Alan Alain Bonno ve aynı zamanda ILF Consulting Engineers Yönetim ve Denetim Kurulu Başkanı Adolf Fitzlheimer ile bir araya geldi. Ayrı ayrı gerçekleşen görüşmelerde yabancı şirketler, Türkmenistan ile işbirliğini arttırmak için yeni projelerini sundular.

Oğuzhan Köşkü’nde Bakanlar Kurulu binasına bisiklet ile gelen Türkmen Lider, ilk önce Koreli işadamı Sung Sang-Rock ile görüştü. Görüşmede, doğal kaynakların endüstriyel işlenmesi ve Türkmen ekonomisinin sanayi sektörünün çeşitlendirilmesi alanında ortak yatırım projeleri ele alındı. Halihazırda bu şirket, Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Kıyanlı bölgesinde polietilen ve polipropilen  üretim tesisinin inşasını yapmaktadır.

Görüşmede taraflar ulaştırma ve lojistik alanında işbirliği, ortak altyapı projelerinin uygulanması ve uzun vadeli yatırım konularına değindi. Bu bağlamda, Güney Koreli şirketin başkanı, Türkmen tarafına yeni karşılıklı faydalı teklifler sunmaya hazır olduğunu açıkladı.

TÜRKMEN LİDERİN KİTABI FRANSIZCA’YA TERCÜME EDİLDİ

Daha sonra Türkmen Lider, Fransa’nın Cifal Groupe CEO’su Gilles Remy ve VINCI Construction Grands Projects CEO’su Alan Alain Bonno ile bir araya geldi. Fransız işadamları, Türkmen Lideri’ne kaleme aldığı Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi isimli kitabının Fransızca ’ya tercüme edilen nüshasını hediye ettiler.

Aynı zamanda Fransa-Türkmenistan Ticaret Odası Başkanı olan Gilles Remy Türkmenistan ile işbirliğinin bundan sonra da devam ettirilmesine büyük ilgi gösterdiklerini kaydetti.

Taraflar, enerji, ulaşım altyapı ve inşaat alanındaki işbirliği konularını değerlendirerek, işadamları ulusal ve bölgesel öneme sahip projelerin uygulanmasına katılmaya devam etme niyetini teyit ederek, bir dizi somut teklifte bulundular.

ENERJİ ALANINDA İŞ BİRLİÄžİ

Türkmen Lider ile ILF Consulting Engineers Yönetim ve Denetim Kurulu Başkanı Adolf Fitzlheimer’in görüşmesinde enerji alanındaki işbirliği ön plana çıktı. Bu bağlamda, enerji ve altyapı tesislerinin projelendirilmesi konusundaki hizmetler ele alındı.

Görüşmede, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi değerlendirildi.

Yabancı işadamı, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine yönelik işbirliğine de ilgi göstererek, Türkmenistan'ın enerji sektörünün geliştirilmesine yönelik kendi şirketinin hizmetleri sundu.

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy