JEMGYÝET

Türkmen Lider, Video-Konferanslı Çalışma Toplantısı Yaptı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat ve vilayet valilerinin katılımıyla video-konferans aracılığıyla çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, buğday haşatına yapılan hazırlıklar, yaklaşmakta olan ulusal bayramlar ve eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle tatile çıkacak okul öğrencilerine kamp yapmaları için oluşturulan imkanlar görüşüldü.

Aşkabat Valisi Şamuhammet Durdılıyev, başkent Aşkabat’ta yapılan inşaat ve yeşillendirme çalışmaları hakkında bilgi verdi ve ayrıca Türkmen Halısının Bayramı’na ve Aşkabat’ın Günü’ne yapılan hazırlıklar ile ilgili bilgi verdi. Vali ayrıca, Aşkabat’ın inşasının 16.etabına yapılan çalışmalar doğrultusunda rapor sundu.

Ayrıca, 25 Mayıs günü eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle ilgili Aşkabat’ın parklarında ve çeşitli bölgelerinde kültürel etkinliklerin düzenleneceği haber verildi.

Daha sonra sırasıyla Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri video-konferans toplantısına katılarak, kendi bölgelerindeki buğday hasadına yapılan hazırlıklar, öğrencilerin kamp dönemi için oluşturulan imkanlar, bölgelerdeki inşaat projelerindeki son durum hakkında bilgi verdi.

Ahal vilayetinde 394 biçerdöver buğday hasat dönemine hazır edildi. Geçtiğimiz günlerde 41 yeni biçerdöver daha geldi.

Balkan vilayetinde 136 biçerdöverlere ek olarak 33 tane yeni tarım makinesi satın alındı. Buğday hasadının eksiksiz yapılması için bütün koşullar oluşturuldu. Depolar hazırlandı, hasat döneminde toplanan buğdaylar özel koşullarda muhafaza edilecek.

Daşoğuz vilayetinde buğday hasadı için 7 elevatör, 65 depo ve 46 özel alan hazır edildi, 307 biçerdöver ile buğday hasadı yapılacak. Toplanan buğdaylar 1845 yük aracı ile depolara taşınacak.

Daşoğuz vilayetinde 114 günlük çocuk kamplarında tatil yapacak. Bunun yanı sıra Avaza turizm bölgesinde 600 çocuk, Aşkabat’ın yakınlarındaki Gökdere’ye 135 çocuk, Altın Sümmül çocuk merkezinde 150 çocuk dinlenecek. Toplam 1695 çocuk kamp yapacak.

Lebap vilayetinde 303 biçerdöver, buğdayları taşımak için 1762 yük aracı ve depolar hazır edildi. Avaza’da 600 çocuk, vilayetinin toprakları içerisinde Türkmenabat kentinde çocuk dinlenme tesisinde 900 çocuk, Deryaçı kampında 2100 çocuk, Nebithimiyaçı kapmında 240 çocuk tatil yapacak.

Ayrıca, bu vilayetin içerisindeki Hocambaz ile Halaç ilçelerinin birbirine bağlayan nehir üzerinde köprü inşa edildi. Amuderya nehri üzerinde yapılan köprü vilayetin ekonomik kalkınmasına imkân sağlayacak.

Mari vilayetinde 349 biçerdöver, 45 buğday hasadının yerleştirileceği alan hazır edildi. Buğdayları taşımak için 1915 yük aracı şoförleri ile sözleşme imzalandı. Bu tatil döneminde Avaza’da 600 çocuk, Gökdere’de 45 çocuk, Mari elektrik santralinin dinlenme merkezinde 300 çocuk, Bayramali şehrindeki Şöhle tatil merkezinde 70 ve toplam 4770 çocuk kamp yapacak.

Devlet Başkanı, çalışma toplantısının en sonunda tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev ile görüştü. Türkmen Lider, tarım alanındaki kalkınma programlarının hızlandırılmasını, tarım ürünlerinin üretilmesi için bilimsel çalışmaların yapılmasını istedi. Devlet Başkanı, ülkede buğday üretildiğine rağmen, un üretiminde zayıf kalındığını, yurtdışından un ithal etmek zorunda kaldıklarını söyledi ve bu alandaki çalışmaları hızlandırmayı istedi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Özbegistanyň Prezidentiniň karary: Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygy giňden belleniler

Ata Watan Eserleri

Emeli Intellekt: “Turkmenistan Weekly News” habarlar gepleşigini iňlis dilinde tomaşaçylara ýetirýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanda Meksikanyň ilçisi işe başlady

Türkmenistan-BMG: 22 resminama gol çekildi

Ata Watan Eserleri

Ahmet Demirok: Türkmenistanda Türkiýä wekilçilik etmek türk diplomaty üçin uly buýsançdyr

Türkmenistanyň diplomatik işgärleriniň güni bellendi

Ata Watan Eserleri