DÜNÝÄ

Türkmen Lider, Video-Konferanslı Çalışma Toplantısı Gerçekleştirdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferanslı çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, buğday hasat çalışmaları ve bu sene Aşkabat’ta düzenlenecek Kültür Günleri etkinlikleri değerlendirildi.

İlk olarak Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri video-konferans aracılığıyla kendi bölgelerindeki çalışmalar hakkında Türkmen Lideri’ne bilgi verdi. Valiler, buğday hasat çalışmalarındaki son durum hakkında sunum yaptı. Bunun yanı sıra şu anki dönemde yapılan diğer tarım işlerinden bahsettiler. Pamuk tarlalarındaki çalışmaları değerlendirildi.

Türkmen Lider, buğday hasat çalışmalarının her zaman kontrol altında tutulmasını istedi. Tarım ve iş makinelerinin verimli bir şekilde kullanılmasının önemli olduğuna dikkat çeken Devlet Başkanı, toplanan buğdayın kayıpsız bir şekilde depolara taşınmasını istedi.

Türkmen Lider, Balkan vilayetinde buğday hasat çalışmalarının yavaş gittiğini söyleyerek, bu çalışmaları hızlandırılmasını istedi.

Daha sonra Aşkabat Valisi, başkentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kültür sektörü çalışanlarının bayramı nedeniyle her sene düzenli olarak yapılan Kültür Günleri etkinlikleri bu sene Aşkabat’ta gerçekleştirilecek. Bu alandaki çalışmalar değerlendirildi.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, Aşkabat’ın her taraflı geliştirilmesi için çaba gösterildiğini söyledi. Devlet Başkanı, Aşkabat’ın temiz ve ekoloji yönden elverişli bir kent olması için çalışmaları hızlandırmak yönünde talimatlar verdi.

Türkmen Lider, Kültür Günleri etkinliklerinin de üst düzeyde organize edilmesini talep etti.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

 

Ýene-de okaň

Türkiýe Respublikasy Türkmenistana täze ilçi belleýär

Mejlisiniň ýedinji çagyrylyşynyň üçünji maslahaty

Astana şäherinde konkur ýaryşy guraldy

Ispaniýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň Garaşsyzlygy Stambulda bellendi

Gazagystan Germaniýa nebit eksportuny dowam etdirer