DÜNÝÄ

Türkmen Lider, video-konferansla bankacılık sektörünü görüştü

Türkmenistan’ın devlet para politikası video-konferanslı çalışma toplantısında gerçekleştirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurat Hocamammedov, Maliye Bakanı M.Muhammedov, devlet ve ticari banka müdürleri ile çalışma toplantısı gerçekleştirdi.

 Hâlihazırda bankaların ülkenin ekonomik kalkınması için gerekli olan para miktarı ile karşıladığını söyleyen Türkmen Lider, banka sektöründeki çalışmaları söz konusu bankaların müdürleri ile görüştü.

Maliye ve ekonomi sektörünün yetkilileri, kendi alanındaki çalışmalardan bahsetti. Bütçe sistemi, devlet programlarının hayata geçirilmesi, bankaları yatırım fonunun arttırılması yönünde çalışmalar ele alındı.

Devlet Başkanı monitörden bankaların günlük işlemlerini grafikler ile izleyerek, banka hizmetlerinin kalitesinin arttırılması yönünde bazı teklifler etti. Rekabetçi ekonominin ulusal modelinin bugünkü aşamada hayata geçirdiklerini belirten Türkmen Lider, Türkmenistan’ın para politikasının stratejik hedefinin istikrarlı para dolaşımının sağlanması olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurat Hocamuhammedov’a sürdürülebilir mali sistemin oluşturulması yönündeki çalışmaların hızlandırılması gerektiğini, hem devlet hem de özel sektörde inovasyon kalkınmanın sağlanması önemli olduğunu kaydetti ve bazı talimatlar verdi. 

Devlet Başkanı, yurtdışından getirilen ürünlerin yerini tutacak yerli üretim için kredi miktarlarının arttırılması yönünde çalışma yapılmasını istedi. Bankacılık sektörü için kalifiyeli elemanların yetiştirilmesi, uluslararası dev finans kuruluşları ile işbirliği yapılmasının önemine değinen Türkmen Lider, enflasyonun düşük seviyede tutulması, finansal hizmetlerin geliştirilmesi yönünde bir takım önerilerde bulunarak, aşamalı olarak nakit ödemelerin azaltılarak, elektronik ödeme sistemlerinin geliştirilmesini istedi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Nepally dagçy 30-njy gezek Ewereste çykdy

Türkmenistanyň we Gazagystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan 13-nji “ClasicFest” festiwalyna gatnaşdy

Täjigistanyň Premýer-ministri Arkadag şäherine baryp gördi

Kaliforniýanyň Dawis şäherinde Türkmenistan tanyşdyryldy

Ata Watan Eserleri

Putin 26-27-nji maýda Özbegistanda döwlet saparynda bolar