TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmen Lider, video-konferans toplantısını gerçekleştirdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, sağlık, spor ve eğitimden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Aşkabat ve vilayet valilerin katılımıyla video-konferans toplantısını gerçekleştirdi.

İlk olarak, sağlık, spor ve eğitimden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Türkmen Lideri’ne Bilimler Günü dolayısıyla Aşkabat’ta düzenlenen Uluslararası Konferans hakkında bilgi verdi. Söz konusu konferansa 30 ülkeden bilim adamları katıldı. Konferansta eğitim, bilim ve teknoloji alanında gelişmeler değerlendirildi. Türkmen Lider, Türkmen halkının 12 Haziran’da kutlanan Bilimler Günü ile tebrik etti.

Daha sonra Aşkabat Valisi, şehirdeki inşaat projelerindeki son durum, 5.Asya Oyunları kapsamında yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Devlet Başkanı, Aşkabat’ın her zaman temiz tutulması yönünde bazı talimatlar verdi. Özellikle Asya Oyunları zamanında ulaşım konusunda sıkıntıların yaşanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Daha sonra sırasıyla Ahala, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri, kendi bölgelerindeki buğday hasadındaki çalışmalar, köylerin kalkınması için Ulusal Program kapsamında inşaat projelerindeki som durum hakkında bilgi verdi.

Devlet Başkanı, bütün valilerden buğday hasadının kayıpsız toplanması için kontrolü güçlendirmesini talep etti. Çiftçilere zamanında paraların verilmesi, tarım ve iş makinelerin verimli çalıştırılması konusunda bazı talimatlar verdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Gazagystanda Merkezi Aziýanyň iň uly metjidi açyldy

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýanyň daşary işler boýunça döwlet ministriniň Türkmenistana sapary meýilleşdirilýär

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýada täze hökümet düzüldi

Ata Watan Eserleri