TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider, valiler ile video-konferansla görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkenin vilayet valileri ile video konferans sistemiyle görüştü. Valiler video konferans aracılığıyla yapılan görüşmede, 2019-205 Kalkınma Programı kapsamında bölgelerdeki sosyo-ekonomik kalkınma projeleri ele alındı.

Ahal vilayat valisi Ş.Amangeldiyev, Balkan vilayat valisi Y.Gılıcov, Daşoğuz vilayet valisi M.Bayramguliyev, Lebap vilayet valisi T.Atahallıyev ve Mari vilayet valisi D.Annaberdiyev ile aynı anda video konferans sistemiyle bağlantı yapan Türkmen Lider, valilere bir takım talimatlar verdi.

Bölgelerin sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik programların orta vadede hazırlanmasına dikkat çeken Devlet Başkanı, bu alanda tarım sektöründeki reformların kilit rol oynadığını belirtti. Bu bağlamda, ulusal tarım geleneklerinin ve dünyanın en iyi uygulamalarının bir araya getirilmesi ile mevsimsel tarım kampanyalarının etkinliğini artırmak için kapsamlı önlemlerin planlanması öngörülmektedir. Su ve toprak kaynaklarının rasyonel kullanılmasına dikkat edilecek.

Tarım sektöründe özel sektörün de dahil edilmesi planlanacak. Bu alandaki çalışmaların tarım ürünlerinin ihracatına katkı sağlayacağı ifade edildi. Halihazırda, bölgelerde geniş bir yelpazede yüksek kaliteli ürünler üreten yeni hayvancılık ve tavuk çiftlikleri, seralar, tarımsal sanayi işleme işletmelerin inşa edilmesi için dev yatırımlar yapıldı ve bunun devam ettirilmesi planlanacak.

Yeni Kalkınma Programı’nda sosyal sektörde ön plana çıkacak. Konutlar, eğitim ve sağlık merkezileri, dinlenme tesisleri, spor merkezlerin inşa edilmesi öngörülecek. Program kapsamındaki projelerde gençlere iş imkanlarının sağlanmasına dikkat edilecek.

Geçen sene Garaboğazkarbamid, Kıyanlı polipropilen ve polietilen üretim tesisin inşa edildiğini, Ahal vilayeti Ovadandepe kasabasında doğalgazdan benzin üreten tesisin inşa edildiğini ve test aşamasında olduğuna dikkat çeken Türkmen Lider, vilayetlerde yerli ve yabancı şirketlerin katılımıyla yeni sanayi tesislerinin inşa edilmesi olanaklarının değerlendirmesi konusunda talimatlar verdi.

Balkan vilayeti için Altyn Asyr Türkmen Gölü’nü geliştirmesi, devasa su barajının etrafında çiftliklerin kurulması projeleri önerildi. Bu bölge için turizm sektörü de ön plana çıkmaktadır. Avaza turizm bölgesinin genişletilmesi planlanmalıdır.

Türkmen Lider, ulaştırma alanındaki projelere değinerek, Aşkabat-Türkmenabat ve Aşkabat-Türkmenbaşı otobanlarının önemine değindi.

Ahal vilayetinde Cam Fabrikası, Mari vilayetinde gaz-buhar türbinli elektrik santrali, Serhetabat-Turgundi demiryolu, Mari çocuk hastanesi, Balkan vilayetinde Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı, Avaza’da aquapark ve kaplıca, Lebap vilayetinde Uluslararası Türkmenabat Havalimanı, Türkmenabat-Farap demiryolu ve otomobil köprüleri inşa edildi.

Türkmen Lider, daha önce yapılan projelere değinerek, bundan sonraki dönemde de yabancı yatırımlar çekilerek, yeni endüstriyel tesislerin inşa edilmesi konusundaki çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

Devlet Başkanı ayrıca, her vilayetin iç kaynaklarının araştırılmasını isteyerek, bunun hammadde olarak kullanılmasına ve insan potansiyelinin daha aktif şekilde kullanılmasına imkan sağlayacağını ifade etti.

Ýene-de okaň

Awazada sammit: Azerbaýjan, Türkiýe we Türkmenistan

Baş Redaktor

Türkmenistanda Halkara habarlar merkezi dörediler

Türkmenistanyň Prezidenti Birleşen Arap Emirlikleriniň ýolbaşçylaryny gutlady

Teswirle