JEMGYÝET

Türkmen Lider, Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nı inceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Balkan vilayetine gerçekleştirdiği çalışma ziyereti kapsamında Gap İnşaat’ın inşasını yaptığı Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı projesini inceledi.

Sözkonusu dev yatırım projesi, Avrupa ve Asya'nın lojistik üssü olacak. Feribot, yolcu ve konteyner terminalleri olan bu projede aynı zamanda bir genel yükleme terminali, yük taşıma terminalleri, polipropilen terminalleri ile bir gemi inşaatı ve gemi onarım yeri olacak.

Yıllık 17-18 milyon ton kargo kapasitesine sahip çok fonksiyonlu limanın toplam alanı 1 milyon 400 bin metrekare, yanaşma hattı uzunluğu 3.800 metre. Gemilerin limana yanaşması için kazılarak, alınan toprağın miktarı 8,8 milyon metreküpten fazla.

Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı, Hazar’ın kıyısında inşa edilmekte olan gübre ve polipropilen fabrikaların üretilen ürünlerin yurtdışına ihraç edilmesine büyük bir imakn sağlayacak. Türkmenistan’da üretilen polipropileni satın alan ülke coğrafyası genişlemektedir: Japonya, Rusya, Türkiye, İran, Özbekistan, Azerbaycan ve diğer ülkeler.

Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı, "Yeşil liman" (Green port) uluslararası çevre standartlarına uygun bir şekilde tasarlandı ve inşa edilmektedir. Böylece, Hazar Denizi'nin ekolojisini korumak için her terminalde biyolojik temizleme teçhizatı kurulacaktır.

Türkmen Lider, burada Gap İnşaat şirketi tarafından hazırlanan maketleri inceledi. Türkmenbaşı'daki Uluslararası Liman inşaatı projesinin Türkmenistan’ın entegre sanayileşmesinin önemli bir parçası olacağını söyleyen Türkmen Lider, bu iddialı projenin hayata geçmesiyle 2 bin 500'den fazla iş imkanının oluşacağını da sözlerine ekledi.

Türkmenistan’ın ana deniz kapısı projesinin geleceğine yönelik bilgiler veren Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın Kuzey-Günye ve Doğu-Batı ulaştırma koridorlarının önemli bir parçası olduğunu ve bu projeyle Asya ile Avrupa ekonomik işbirliğinin genişleyeceğini ve Avrasya genişliğinde ulaştırma hareketliliğinin artacağını belirtti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy