TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmen Lider, Uluslararası Sambo Federasyonu Başkanı ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Dünya Sağlık Günü etkinliklerine katılmak için Aşkabat'a gelen Uluslararası Sambo Federasyonu (FIAS) Başkanı Vasili Şestakov'u kabul etti. Toplantı Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’nde gerçekleşti.

Konuk, Türkmen Lideri’ne FİAS Yönetim Kurulu tarafından 2020 Dünya Sambo Şampiyonasının Aşkabat’ta yapılması yönünde bir karar alındığını haber verdi ve bu uluslararası turnuvanın Türkmenistan'ın spor diplomasisinin gelişimine katkı sağlayacağını kaydetti. FİAS Başkanı ayrıca, uluslararası spor federasyonlarının spor alanında büyük potansiyele ve altyapıya sahip olan Türkmenistan ile işbirliğine büyük önem verdiğini söyledi.

Bu bağlamda, 5.Asya Oyunları, uluslararası ralli, Dünya Halter Şampiyonası gibi uluslararası spor yarışlarının üst düzeyde yapılması örnek teşkil etti.

FİAS Başkanı, çok işlevli spor kompleksleri, sağlık ve fitness tesisleri ve binicilik merkezlerinin yanı sıra diğer süper modern spor altyapı tesisleri de hayranlık uyandırdığını ifade etti.

Görüşmede, 2020 yılında yapılacak sambo turnuvası ele alındı. Aşkabat’taki Olimpiyat Kompleksi’nde sporun birçok dalında sambo, judo, boks, tekvando, karate ve spor güreşi dallarında uluslararası düzeyde turnuvaların yapılabileceği kaydedildi. Olimpiyat Kompleksi’nde Dövüş Sanatları Spor Merkezi Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin standartları kapsamında inşa edilmiştir.

Toplantı sonunda konuk, Türkmen liderine, dünya sahnesinde sambo'nun gelişimine katkılarından dolayı uluslararası federasyonun sertifikasını, üzerine Devlet Başkanı’nın ismi yazılı sambo sporcularının spor kıyafetini takdim etti.

Hediyeler için teşekkür eden Türkmen Lider, Dünya standartlarının en yüksek gereksinimlerini karşılayan gelişmiş bir spor altyapısına sahip olan Türkmenistan, uluslararası yarışmaları organizasyonluğunda zengin bir deneyim birikimi edindiğini belirtti.

Devlet Başkanı, bisiklet parkuru, futsal, boks ve Asya Plaj Oyunları gibi spor dallarında dev spor organizasyonluklarına ev sahipliği yapmaları için müzakerelerin yapıldığını belirtti.

Ýene-de okaň

Türkmenistan bilen Gyrgyzystan täze multimodal ulag geçelgesini döretmegi meýilleşdirýär

“Forbes”: Ilon Mask birinjiligini ýitirdi

Türkiýe: Türkmenistandaky üçtaraplaýyn sammit energiýa geçelgesi üçin möhüm

Teswirle