DÜNÝÄ

Türkmen Lider: Türkmenistan ile Azerbaycan enerji sektöründe lider

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetlisi olarak 8-9 Ağustos tarihlerinde bu ülkeye resmi ziyaret gerçekleştirdi. Her iki ülke Liderinin 2008 yılında karşılıklı gerçekleştirdiği resmi ziyaretten sonra yapılan bu ziyaret Hazar Denizi’nin kıyısındaki iki ülke münasebetlerinin stratejik boyuta çıkarılmasına imkan sağladı.

Türkmen Lider, Bakü ziyaretini dönüşünde Uluslararası Aşkabat Havalimanı’nda Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısını düzenledi. Toplantıya, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları yanı sıra Meclis Başkanı, askeri yetkililer, bakanlar, kamu kuruluş başkanları, gazete editörleri ve rektörler davet edildi.

Toplantıda, Devlet Başkanı’nın Azerbaycan ziyareti ve Aşkabat Oyunları’na yapılan hazırlıklar, 17 Ağustos tarihinde Asya Oyunları’na 30 gün kalması ve o gün gerçekleştirilecek Kavun Bayramı hazırlıkları değerlendirildi.

Bakü ziyaretinin sonuçlarından memnun kaldığını ifade eden Türkmen Lider, bu ziyaretle ilgili baısn mensuplarının sorularını yanıtladı. Devlet Başkanı, Türkmenistan ile Azerbaycan’ın dev enerji ülkesi olduğunu belirterek, Hazar Havzası ve Avrasya bölgesindeki uluslararası işbirliğinin önemine değindi.

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik münasebetlerin gelitiğini söyleyen Devlet Başkanı, 2017 yılının 6 ayında ülkeler arasındaki ticaret hacminin yüzde 40 oranda arttığını belirtti. Türkmen Lider, Bakü ziyaretinde Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüşmesinde, hem Aşkabat’ta hem de Bakü’de karşılıklı ticaret evlerinin açılmasını teklif etmişti. Bu ülkeler arasındaki ticari münasebetlerin ve özel sektörün arasındaki işbirliğinin hızlanmasına imkan sağlayacak.

Türkmen Lider, 17 Ağustos tarihinde kutlanacak Kavun Bayramı ile ilgili etkinlere değinerek, o gün Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 30 gün kalacağını ve bununla ilgili bir dizi açılışların, kavun sergisinin, Türkmen mutfağının ve Asya oyunlarına katılacak 64 ülkenin mutfağının yemeklerinin sergisinin ve gala konserin yapılacağını belirtti.

Devlet Başkanı bu etkinliklerin Türkmenistan’ın dev spor yarışlarına hazırdığının bir kanıtı ve göstergesi olacağını ifade etti ve bununla ilgili yetkililere bir takım talimatlar verdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Ylymlar akademiýasynyň prezidentiniň Gruziýanyň Milli ylymlar akademiýasynyň prezidenti bilen duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýa tomusda Merkezi Aziýa döwletleri bilen sammit geçirmegi meýilleşdirýär

«RDÝ-niň» wekili Moskwa – Aşgabat ýolagçy gatnawyny täzeden ýola goýmagyň tarapdary

Özbegistanyň Prezidenti Täjigistanda döwlet saparynda bolar

Hindistan ilaty bilen rekord goýdy

Nýu-Ýork şäherinde Durnukly ulagyň dostlary toparynyň Ministrler derejesindäki ilkinji duşuşygy geçirildi