JEMGYÝET

Türkmen Lider, Türkmen-Türk münasebetlerinden memnun

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Pazartesi günleri gerçekleştirdiği video-konferansı çalışma toplantısının bir yenisinde Aşkabat’ta düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nı değerlendirdi. Çalışma toplantısında bazı Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve bakanlar rapor sundu.

Ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, 15-17 Aralık 2018 tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı hakkında bilgi verdi. Açıklamaya göre, fuara Türkiye’nin ticaretten sorumlu yetkilileri yanı sıra 70 civarında şirket katıldığını ve bu şirketlerin Türkmenistan ile işbirliğine büyük ilgi gösterdiği kaydedildi. Fuarda, inşaat malzemeleri, ev aletleri ve elektronik, mobilya, tekstil, ev kimyasalları, parfümeri, gıda sanayi ürünleri ve diğer ürünler için ekipmanlar sergilendi.

Fuar kapsamında Türkmen firmaları ile Türk şirketleri arasında gıda, seracılık, inşaat ve metal konstrüksiyon alanlarında yüksek teknoloji ekipman satın alımına yönelik anlaşmaların imzalandığı ifade edildi.

Türkmen Lider, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki mevcut işbirliği durumundan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, uzun vadeli işbirliğine tarafların kararlı olduklarını ifade etti. Ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik münasebetlerin arttırılmasında Türkmen pazarında konumunu güçlendirmek için çaba gösteren Türk şirketleriyle yapılan uzun vadeli verimli işbirliğinin büyük katkı sağladığı belirtti.

Devlet Başkanı, bunların Orta Asya ile Ortadoğu bölgeleri arasında ticaretin geliştirilmesine ve bölgeler arasında yeni sistemlerin kurulmasına imkan oluşturduğunu söyledi. Türkmen Lider, bu formattaki işbirliğinin devam ettirilmesine isteyerek, sergilerin yerel basında daha fazla bilgi paylaşılması konusunda ilgili yetkililere talimat verdi.

TARIMDA PAMUK TOPLAMA DÖNEMİ

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, tarım sektöründeki güncel konuları değerlendirdi. Ahal, Lebap, Mari ve Daşoğuz vilayetlerinde pamuk toplama dönemini sona ermek üzere olduğunu kaydeden Türkmen yetkili, 1 milyon 99 bin 236 ton pamuk hasadının toplandığını haber verdi. Ahal vilayetinde 231 bin 542 ton, Mari vilayetinde 335 bin 914 ton, Lebap vilayetinde 301 bin 55 ton, Daşoğuz vilayetinde 230 bin 225 ton pamuk rekoltesi alındı.

Gelecek sezonda özel tarım yetiştiriciler için arazilerin tahsis edildiği, onların da pamuk, buğday  ve diğer tarım ürünlerini yetiştirme işine başlayacaklarını belirtti.

Türkmen Lider, tarım sektörü için Halk Maslahatında alınan önemli kararların hayata geçirilmesine dikkat edilmesini istedi.

AŞKABAT-TÜRKMENABAT OTOBANI

İnşaat ve enerjiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, Aşkabat-Türkmenabat otobanının proje maketlerini sundu. Karayolu güzergahında inşa edilecek ödeme terminalleri, moteller ile rekreasyon yerleri, otoparklar ve diğer mühendislik ve iletişim tesisleri hakkında bilgilendirdi.

600 kilometre uzunluğundaki otoban 34 metre genişliğinde inşa edilecek ve bütün imkanlar seferber edilecek.

Projeyi onaylayan Türkmen Lider, projenin uygulanmasına yönelik çalışmaları her zaman kontrol altında tutulmasını istedi.

İSTATİSTİK ALANINDA YENİLENME

Türkmenistan Devlet İstatistik Kurumu Başkanı H.Gurbanov istatistik alanındaki çalışmalardan bahsetti. Bu alanda BM Kalkınma Programı ve diğer uluslararası örgütler ile işbirliği yapılmaktadır. Kurum ülkede 2022 yılında yapılacak olan genel nüfus sayımı hazırlıkları hakkında bilgilendiren Gurbanov, kurumun modern ekipman ile donatılarak, uzmanların yetiştirilmesi konusunda seminerlerin ve bilgilendirme toplantılarının yapıldığını ifade etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, istatistik alanında yürüttüğü çalışmaların düzenli olarak analiz edilmesini ve yetenekli uzmanları çalıştırılmasını istedi. Devlet başkanı, bu alandaki çalışma koşullarını güçlendirmek için istatistiksel verilerin toplanması ve işlenmesi için bir dijital sistem geçilmesi gerektiğini söyledi.

LAPİS LAZULİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Karayolu Taşımacılığı Bakanı Orazdurdy Suvhanov, 12-13 Aralık tarihlerinde Afganistan’ın Herat kentindeki ziyareti hakkında bilgilendirdi. Afganistan’ın Herat kentinde Lapis Lazuli Ulaştırma ve Transit Taşımacılığı Anlaşması kapsamında ilk yük ihracat sevkiyatı başlatıldı. Bu yük sevkiyatı Türkmenistan topraklarında geçerek, Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’ndan Azerbaycan’a, oradan da Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ulaşacağını kaydetti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın ileri sürdüğü ulaştırma alanındaki inisiyatiflerinin hayata geçirilmesinin önemli olduğuna dikkat çekerek, Afganistan’da kalıcı barışın ve istikrarın sağlanması için büyük katkı sağladıklarını belirtti.

ARALIK AYI MAAŞLARI ÖDENDİ

Maliye ve Ekonomi Bakanı B.Bazarov, Yeni Yıl bayramı öncesinde memur ve emekli maaşlarının, devlet yardım paralarının ve öğrenci burslarının öncesinden ödendiğini kaydetti. Bakan, bunun bütün işletmelerde ve kurumlarda gerçekleştirildiğini ifade etti.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Hytaý: halkara awtomobil gatnawlary hakynda ylalaşyga gol çekildi

Hytaýyň Döwlet Geňeşiniň wise-premýeriniň Aşgabada sapary

Hazar deňzindäki “Dostluk” ýatagy maslahatlaşyldy

Ata Watan Eserleri

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy