JEMGYÝET

Türkmen Lider, Türk işadamlarını kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ermen Ilıcak ile görüştü. Türk işadamları, Türkmen Lideri’ni Uluslararası Tarafsızlık Günü ile tebrik etti ve şirketlerinin Türkmenistan’daki projeleri hakkında bilgilendirdi.

Türk işadamı Ahmet Çalık, Türkmenistan Devlet Başkanı’nı Uluslararası Tarafsızlık Günü ile kutladı ve Türkmenistan’ın bu siyasetinin tüm dünyada büyük takdir topladığını kaydetti.

Türkmen Lider, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ortak kardeşlik, kültür ve manevi bağların önemine değinerek, ülkesinde sanayiye yönelik çalışmaların hızlandırıldığını kaydederek, Türk şirketini ulaştırma, enerji ve sağlık alanındaki dev projelere katılmaya davet etti.

Türk işadamı, uzun yıllardan beri faaliyet gösterdiği Türkmenistan’daki bazı projeleri hakkında ve Türkmenbaşı şehrindeki Uluslararası Deniz Limanı projesi hakkında bilgilendirdi.

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ise, Türkmen Lideri’nin yürüttüğü siyaset kapsamında uluslararası işbirliğinin genişlediğini, başta Türk şirketleri olmak üzere yabancı ülke iş dünyası temsilcilerinin büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın uzun vadeli ve karşılıklı çıkara dayalı işbirliğine hazır olduğunu belirtti. Erman Ilıcak, Türkmenistan’da çalışmaktan büyük memnuniyet duyduklarını kaydederek, Ahal vilayeti Ovadandepe mevkiinde inşası devam etmekte olan ve dünyada emsali bulunmayan doğalgazdan benzin üreten (GTL) tesisin inşası hakkında bilgilendirdi.

Türkmen Lider, ayrıca Güney Kore’nin Hyundai Engineering Co., Ltd şirketi başkanı Sung San-Rok’u da kabul etti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri