DÜNÝÄ

Türkmen Lider, Türk işadamları ve Japon Bakanı kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, başta Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak ve Nata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık olmak üzere Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Devlet Bakanı Yoshihiko Isozaki, Japonya’nın Kawasaki Heavy İndustries ve Sojits şirketlerinin yetkililerini kabul etti.

Türkmen Lider, ikili görüşmesine Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile başladı. Türk işadamı, Türkmenistan Devlet Başkanı’na mevcut inşası devam eden projeleri ve Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattıyla paralel devam eden Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı projesi hakkında bilgi verdi.

Devlet Başkanı ve NATA Holding başkanı, Türk şirketinin inşaat, ulaştırma ve haberleşme gibi sektörlerinin geliştirilmesi için Belirli faaliyet alanlarını değerlendirdi. Türk şirketi daha önce Türkmenistan’da yol yapımı, köprü inşaatları ve demiryolu altyapı tesisleri alanında önemli projelere imza atmıştır.

Türkmen Lider ile Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak petorlgaz sektöründeki dev projeleri değerlendirdi. Türk işadamı, Türkmenistan’da inşa edilen doğalgazdan benzin üreten dev tesisin sadece Orta Asya için değil, aynı zamanda global ölçekte de büyük bir proje olduğunu kaydetti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Türk işadamlarını 12 Ağustos tarihinde Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilecek Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na katılmayı davet etti.

JAPONYA İLE ENERJİ İŞBİRLİÄžİNE DEVAM

Türkmen Lider, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Devlet Bakanı Yoshihiko Isozaki ve Japon şirketleri ile yeni ortak projelerin hayata geçirilmesi konularını değerlendirdi. Taraflar, kimya sanayisi, petrolgaz, gazkimya, ulaştırma, haberleşme ve lojistik alanlarını işbirliği için önemli sektörler olarak değerlendirdiler.

Ayrıca, Orta Asya-Japonya Diyaloğu kapsamındaki işbirliği de değerlendirildi. Kawasaki Heavy Industries, Ltd. Enerji Sistemi ve Fabrika Geliştirme Başkanı Tatsuya Watanabe ile yapılan görüşmede, doğalgazdan benzin üreten tesisinin ikincisinin inşa edilmesi yönünde görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi. Japon işadamı, Türkmen televizyonuna verdiği demeçte, Türkmen Lideri’nin bu projenin ikinci etabı yönünde hazırlıklar yapmasını istediğini ve bu alanda çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Türkmen Lider, aynı zamanda Japon işadamlarını da 12 Ağustos tarihinde Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilecek Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na katılmayı davet etti.

 

Ýene-de okaň

Teýlor Swift – ýylyň “adamy” saýlandy

Türkmen-awstriýa hyzmatdaşlygy maslahatlaşyldy

Hazarýaka döwletleriniň daşary işler ministrleriniň duşuşygy Türkmenistanda geçiriler

Putin Saud Arabystanyda we BAE-de saparda bolar

Türkmenistanyň ilçisi Gyrgyzystanyň Prezidentine ynanç hatyny gowşurdy

Aşgabatda türkmen-rus 2-nji işewürler forumy geçiriler

Ata Watan Eserleri