JEMGYÝET

Türkmen Lider, torunu ile Belçika-Brezilya maçını izledi

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’ı ziyaret eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, torunu Kerimguli Berdimuhamedov ile birlikte Kazan Arena’da 2018 Dünya Kupası kapsamında oynanan ve nefes kesen Belçika-Brezilya çeyrek final karşılaşmasını izledi. Maç 2-1 skorla Belçika’nın üstünlüğü ile sona erdi. Messi ve Ronaldo’nun ardından Neymar’lı Brezilya da (dünyanın 5 kez şampiyonu) kupaya veda etti.

Türkmen Lider, Tataristan’ın başkenti Kazan’da bir dizi temaslarda bulundu. Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkmen Lideri’ni havaalanında karşıladı. Daha sonra liderler, Kazan’daki İdea teknoparkını ziyaret etti. Türkmenistan Devlet Başkanı, burada Tataristan’ın sanayi kuruluşlarının ürünleri hakkında bilgi aldı.

Devlet Başkanı Tataristan’ın önde gelen makine üretim fabrikalarının ürünleri ile tanıştı. Sergide Zelenodolsk gemi yapımı tesisi, KAMAZ, Kazan helikopter tesisi, KMPO, Ford Sollers fabrikası ürünleri yanı sıra doğalgaz sektörüne ilişkin ekipmanlar da yer aldı.

Daha sonra Türkmenistan ve Tataristan Devlet Başkanları, Cumhurbaşkanı Köşkü’nde bir araya geldiler. Tatar Cumhurbaşkanı Minnihanov, Türkmenistan ile Rusya işbirliğinde Tataristan’a önemli rol düştüğünü kaydederek, “Tataristan Cumhuriyeti ve Türkmenistan’ı tarihi ve kültürel bağlar yakınlaştırıyor.  Uzun vadeli ticaret, ekonomik ve insani ilişkilerimiz buna dayanmaktadır. Tataristan, tüm konularda stratejik ortağınızdır.” diye konuştu.

Görüşmede, iki ülke arasındaki çeşitli alanlardaki işbirliği konuları ele alındı.

Görüşmeden sonra liderler, Kazan Arena’ya hareket ederek, VIP türbinde Belçika-Brezilya maçını izledi. Türkmen Lidere maç esnasında torunu Kerimguli de eşlik etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Rusya'daki Dünya Kupası'ndaki çeyrek final karşılaşmasının onursal konuğu olarak davet edilmesi, spor alanında devletlerarası işbirliğini geliştirmek açısından özel bir önem taşıdığı kaydedildi.

Türkmen Lider, maç sonrasında Kazan’dan ayrılarak, Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı kentine geldi.

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri