DÜNÝÄ

Türkmen Lider, toplu konut açılışına katıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov  başkanlığında başkent Aşkabat yanı sıra ülkenin çeşitli bölgelerinde ve kırsal kesimlerde çok sayıda sanayi ve sosyal amaçlı tesisler inşa ediliyor. Bu çerçevede başkent Aşkabat’ın Ruhabat ilçesindeki Taze Zaman (Yeni Zaman) köyünde toplu konut açılış töreni gerçekleştirildi

Açılış törenine, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli iştirak etti. Villa tipi evlerin yer aldığı bu köyde daha önce de birkaç aşamalı olarak açılışlar yapıldı. 2014 ve 2016 yıllarında yapılan açılış törenleri sonucunda 1828 tane bir ve iki katlı yazlık türü evler yanı sıra sağlık ocağı, kültür merkezi, okul, kreş, spor merkezi, ticaret merkezi, dükkânlar, yangın deposu, iletişim merkezi, idari binalar, cami ve parklar inşa edildi. Bu projeler, Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Birliği’ne üye Türkmen firmalar tarafından gerçekleştirildi.

Bu defaki açılış töreninde ise 384 tane bir ve iki katlı yazlık türü evler hizmete açıldı. Evlerde insanların huzurlu bir yaşam sürmesi için bütün imkânlar seferber edildi. Bütün tesisler modern ihtiyaçlar göz önüne alınarak planlanmış, inşa edilmiş ve donatılmıştır.

Törene katılan Devlet Başkanı, burada yeni inşa edilen evlerin birisini, kreşi ve bilgisayar sınıfını ziyaret etti.  160 kişi kapasiteli kreş çocukların huzurlu bir şekilde dinlenmesi için bütün imkanlar oluşturuldu. Kreşte bilgisayar sınıfı yanı sıra dil laboratuvarı, sanat odası, spor ve müzik odası, havuz, yemekhane ve sağlık ocağı bulunuyor.

Toplu konut projesi kapsamında inşa edilen sağlık evinde de kaliteli sağlık hizmetleri vermek için bütün imkânlar donatılmış. Ayrıca, 2 katlı 600 öğrenci kapasiteli okul için de aynı standartlar uygulanmış.

Türkmen Lider açılış kapsamında Taze Zaman köyünün ağaçlandırma kampanyasına katkı sağlamak için bir fidan dikti ve törene katılan herkes de aynı şekilde yeni fidanları toprak ile buluşturdu.

Açılış alanında Türkmen halkının milli geleneklerini yansıtan sanat kompozisyonları ile süslenmiş  büyük Türkmen ‘toyu’ (kutlama) düzenlendi.

Daha önce Ahal vilayetine bağlı olan Ruhabat ilçesi diğer yerleşim birimleri ile birlikte 2013 yılında başkent Aşkabat’a dâhil edildi. Sonuçta, Aşkabat’ın yüzölçümü 2 kat arttı. Bu nedenle, Aşkabat’ı kalkındırmak amacıyla yeni konsept hazırlandı ve başkentin ilçelerinde yeni projeler hayata geçiriliyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaý bilen Gruziýanyň arasynda wizasyz döwür başlandy

Wengriýada täze prezident saýlandy

Antoniu Guterriş Şanhaý Hyzmatdaşlyk Guramasynyň sammitine çagyryldy

Aşgabatda “Lapis Lazuli” ulag geçelgesi boýunça bäştaraplaýyn duşuşyk geçiriler

Türki akademiýasynyň wekiliýeti Türkmenistana geler

Magtymguly Pyragynyň golýazmalarynyň nusgalary “British Library” kitaphanasynda saklanýar