JEMGYÝET

Türkmen Lider, Tataristan Cumhurbaşkanı ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Ulusal At Bayramı törenleri için gelen Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Kamaz şirketi başkanı Sergey Kogogin, Tatneft şirketi başkanı Nail Maganov, KER-Holding CES’su Hamis Mahvanov ile görüştü.

Görüşme, Uluslararası Ahalteke Atçılık Kompleksi’nde bayram kutlamaları kapsamında gerçekleştirildi. Tatar Cumhurbaşkanı, Rusya devlet yetkililerinin selamını ileterek, ahalteke atlarının ülkesi olan Türkmenistan’daki Ulusal At Bayramı’nda tekrar katılmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki münasebetler değerlendirildi. Türkmenistan, Tataristan’ın Kamaz araç şirketi, Tatneft petrol şirketi ve diğer birçok şirketleri ile uzun vadede işbirliği yapmaktadır. Bu şirketlerin yetkililerinin de katıldığı görüşmede, ikili münasebetlerin çeşitlendirilmesine yönelik konular ele alındı. Özellikle, makine mühendisliği ve enerji, petrol arıtma ve gaz kimya endüstrisi alanlarındaki münasebetler ele alındı.

Konuklar, Tataristan’ın sanayi ve teknoloji parkları, mühendislik ve araştırma merkezleri, nanoteknoloji alanındaki özel ekonomik bölgelerin potansiyeline ile ilgili işbirliği yapılması yönünde girişimde bulundu.

Tarafların çok yönlü işbirliğinin devam ettirilmesine hazır olduklarını ifade ederek, ortak Türkmen-Tataristan ticaret, ekonomik, bilimsel, teknik ve kültürel işbirliği komisyonunun ikili münasebetlerin gelişmesine önemli rolüne dikkat çekti.

Türkmen Lider ayrıca, Ulusal At Bayramı için gelen Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdurrahman el-Fadli, Bahreyn Çevre Yüksek Konseyi Başkan Vekili, Kraliyet Yarışları ve Binicilik Yarışmaları Federasyonu Başkanı Şeyh Faysal Ben Rashid Ben Isa ve Katar Emir’inin kardeşi Şeyh Tani Bin Hamad Bin Khalifa Al Tani ile görüştü.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi