JEMGYÝET

Türkmen Lider, Tarafsızlık Anıtı’na çelenk koydu

Türkmenistan halkı, tüm dünya topluluğu ile birlikte 12 Aralık Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü kutladı. Bu önemli ve uluslararası statü kazanan Tarafsızlık Günü dolayısıyla ülke genelinde birçok kültürel etkinlikler düzenlendi ve açılış törenleri gerçekleştirildi.

12 Aralık Uluslararası Tarafsızlık Günü dolayısıyla sabahın erken saatlerinde Aşkabat’taki Tarafsızlık Anıtı’na çelenk konuldu. Bu törene, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı. Ayrıca bu törene Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, milletvekilleri, bakanlar, valiler, yabancı misyon şefleri, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, aralarında Türk işadamlarında bulunduğu çok sayıda yabancı iş adamları, Aşkabat’ta düzenlenen uluslararası konferanslara katılan yabancı ülke heyet temsilcileri katıldı.

Türkmenistan Milli Marşı’nın çalınmasıyla başlayan törende, ilk olarak Devlet Başkanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları anıta çelenk koydu. Ardından askeri yetkililer ve sırasıyla törene katılanlar çelenk bıraktı.

12 Aralık 1995 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından daimi Tarafsızlık statüsünü kazanan Türkmenistan, bu sene tarafsızlığının 22.yıldönümünü kutluyor. Ülke yönetimi, dış politikasını bu tarafsızlık statüsü prensipleri kapsamında belirleyerek, dünyada barış ve güvenliğin sağlanması, uluslararası işbirliğinin sürdürülmesi için büyük çaba gösteriyor.

ULUSLARARASI TARAFSIZLIK GÜNÜ KONSERİ

Aşkabat’taki Mukamlar Köşkü’nde Uluslararası Tarafsızlık Günü dolayısıyla devlet konser programı düzenlendi. Konser programında ülkenin önde gelen sanatçıları, şarkıcıları ve folklor ekipleri sahne aldı.

Konser programının sonunda UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesine alınan küştdepdi dansı gerçekleştirildi. Bütün folklor ekipleri bu dansa eşlik etti.

AÇILIŞ TÖRENLERİ

Uluslararası Tarafsızlık Günü dolayısıyla başkent Aşkabat başta olmak üzere bütün vilayetlerde açılış törenleri düzenlendi. Bayram gününde ticaret merkezleri, konutlar ve sağlık evinin açılış törenleri gerçekleştirildi.

Başkent Aşkabat’taki Parahat 7 sitesinde Bereketli ticaret merkezi açıldı. Merkezde giysi ve ayakkabı, tekstil ve yayıncılık ürünleri, mobilya, ev kimyasalları, elektrikli cihazlar, yapı malzemeleri dahil olmak üzere geniş bir endüstriyel ve gıda ürünleri satan 280 satış noktası bulunmaktadır.

Ayrıca Aşkabat’ın batısındaki Köşi sitesinde 3 katlı sağlık evi açıldı. Klinikte aile doktorları yanı sıra cerrahi, diş teşhis, fizik tedavi, egzersiz terapisi, rehabilitasyon ve laboratuvar bulunmaktadır. Oftalmolog, kulak burun boğazı uzmanı, nöropatolog, cerrah, endokrinolog, onkolog, kardiyolog, üroloji uzmanı, travmatolog-ortopedi uzmanı, jinekolog olmak üzere aile terapistlerine ek olarak farklı profillerden uzmanlar çalışacaktır. Bunun yanı sıra Aşkabat’ta 48 daireli konutta hizmete açıldı.

Ahal vilayetinin Anev ve Tecen kentlerinde yeni konutlar hizmete açıldı. Balkan vilayetinde sağlık evinin açılış töreni gerçekleştirilirdi. Ayrıca, Balkan, Mari, Lebap ve Daşoğuz vilayetinde özürlü vatandaşlar için 48 daireli konut binaları açıldı.

Ayrıca, Lebap ve Daşoğuz vilayetinde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin siparişi üzerine ticaret merkezleri açıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy