DÜNÝÄ

Türkmen Lider sporda yeni hedefler belirledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, sabah sporlarına önem veren bir lider olarak, ülkede sağlıklı yaşam için öncülük etmektedir. Türkmen Lider, Olimpiyat Kompleksi’ne giderek, kurmayları ile birlikte spor yaptı. Devlet Başkanı Ulusal Turizm ve Spor Enstitüsü için yapılan yeni spor tesislerinin projelerini inceledi.

Spor ve Gençlik Politikalar Bakanı Dayanç Gulgeldiyev, Türkmen Lideri’ne Ulusal Spor ve Turizm Enstitüsü kampüsü çerçevesinde inşası devam etmekte olan Olimpiyat Sporları Fakültesi, 450 kişilik lojman, çok fonksiyonlu spor kompleksi, dinlenme alanı, velotrek, koşu pisti, havuz ve teknik çalışanlar odası yer alan proje hakkında bilgi verdi. Burada  Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikalar Bakanlığı binası inşa edilecek. Türkmen Lider projeleri inceleyerek, bazı değişikliklerin yapılmasını istedi.

Daha sonra Türkmen Lider sporun geliştirilmesi yönünde bazı hedefler belirledi. Devlet Başkanı, özellikle, anti-doping sisteminin uluslararası kabul gören normlara kapsamında işlemesi konusunda talimatlar verdi. Bu bağlamda, ülkenin tüm spor federasyonlarının Uluslararası Dopingle Mücadele Servisi (WADA) ile aktif bir işbirliği içerisinde olmasının önemine değindi.

Türkmen Lider, sporcuların beslenme organizasyonluğunun önemli olduğunu belirterek, sporcunun beslenme çalışması onun hazırlanmasına ve önemli sonuçlar kazanmasına katkı sağladığını ifade etti.

Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikalar Bakanlığı’nın ilk katında ülkenin sporda kazandığı başarıların sergilendiği salonun oluşturulması gerektiğini belirtti.

Devlet Başkanı sporcuların yetiştirilmesine yönelik konulara değindi. Türkmen sporcuların uluslararası yarışlarda elde ettiği sonuçların beklenen sonuçları vermediğine dikkat çeken Devlet Başkanı, Aşkabat’ta düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkmen sporcuların büyük bir başarıya imza atamadığına belirtti. Türkmen Lider, Spor ve Turizm Enstitüsü Rektörüne bu konuda gereken çalışmaların yapılmasını, eğitim sürecinin yeni metotların araştırılması konusunda talimatlar verdi.

Ülkede modern spor altyapının oluşturulduğunu, spor tesislerinde uluslararası turnuvaların yapılması için bütün imkanların olduğunu, sporcuların yetiştirilmesi için koşulların olmasına rağmen, bu imkanların yeterli seviyede kullanılmadığını ifade etti.

Sporcuların küçük yaşlarda yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Türkmen Lider, bu yöndeki çalışmaların bilimsel olarak kanıtlanmalı ve pratikte test edilmesi gerektiğini söyledi.

Devlet Başkanı, turizm ile ilgili eğitim veren bölümün Türkmen Kültür Enstitüsü’nde oluşturulması gerektiğini, atçılık ile birçok eğitim kurumunda eğitim verildiğini ve bunların bir arada toplanarak, atçılık ile ilgili kurulacak yeni eğitim kurumunda eğitilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Türkmen Lider bununla ilgili eğitim, spor ve sağlıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı P.Agamuradov’a teklifler hazırlamasını istedi.

 

Ýene-de okaň

Aşgabatda türkmen-rus 2-nji işewürler forumy geçiriler

Ata Watan Eserleri

Eýranyň daşary işler ministri Russiýa barar

COP-28: metan zyňyndylaryny azaltmak üçin 1 milliardlyk gazna

Türkmenistan ÝHHG-niň ministrler geňeşiniň 30-njy mejlisine gatnaşdy

Dünýäniň iň täsirli zenanlary

Türkmenistanyň Prezidenti Zambiýa Respublikasynyň Prezidentini gutlady