TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmen Lider Sporcularla görüştü

10 gün sonra Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta başlayacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Oyunlarının hazırlıkları tammalandı. Ülke 7 yıl önce düzenlenme hakkı aldığı Asya Oyunları için hazır durumda. Aşkabat 2017 Oyunları’na 10 gün kalması dolayısıyla Asya Oyunlarınış meşalesi yakıldı. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistanlı sporcular ile görüştü.

Türkmen Lider, Aşkabat’taki Olimpiyat Kompleksi’ndeki Spor otelinde Asya Oyunları’nda Türkmenistan’ı temsil edecek sporcular ile görüştü. Oteldeki törende canlı yayın yapıldı ve bu canlı yayında Mari vilayetindeki Galkınış doğalgaz sahasında Asya Oyunları’nın meşalesi yakıldı.

Daha sonra Türkmen sporcuları ile görüşmesini devam eden Devlet Başkanı Asya Oyunlarının önemine değindi. 7 yıl önce Türkmenistan’ın kapsamlı ve devasa spor organizasyonunu yapma hakkını elde ettiğini kaydederek, her geçen yıl ve ayın Türkmenistan’ın spor itibarının yükselmesine katkı sağladığını belirtti.

5.Asya Oyunlarına 500 gün kalması dolayısıyla tarihi Nusya kalesinden atlı yürüyüşe start verildiğini kaydeden Türkmen Lider, 17 atlı grubunu bütün vilayetleri dolaştığını ve şimdi Mari vilayetinden Asya Oyunlarının meşalesini alarak, Aşkabat’a doğru hareket ettiğini ifade etti.

Sporun toplumu güçlendiren ve insanlara yüksek başarılar kazandıran bir güç olduğunu belirten Türkmen Lider, ülkede beden eğitimi ve sporun geliştirilmesi için büyük yatırımlar yapıldığını söyledi. 5.Asya Oyunları için Aşkabat’ta 5 milyar doların üzerinde yatırım yapılarak Olimpiyat Kompleksi’nin inşa edildiğini söyleyen Türkmen Lider, 10 gün sonra burada 45 Asya ülkesi, 19 Okyanus ülkesi ve mülteci takımının yarışacağını belirtti.

Devlet Başkanı Türkmen sporcularına Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na başarılar diledi ve tüm becerilerini göstererek, madalya kazanmalarını temenni etti.

TÜRKMEN LİDERİ’NE GUİNNES SERTİFİKALARI TAKDİM EDİLDİ

Türkmenistan Hükümeti tarafından yaptırılan Olimpiyat Kompleksi’nde yer alan ve havuzlarının toplam büyüklüğü 4.976,65 m2 olan Su Sporları Kompleksi ile ülkenin sembolü Ahal Teke atlarından ilham alınarak tasarlanan Olimpiyat Stadyumu'nun üzerinde bulunan 40,05 metre yüksekliğindeki At Başı heykeli rekor kırdı. Resmi sertifikaların Guinness World Records yetkilisi tarafından Türkmenistan Devlet Başkanı’na törenle teslim edildi. Törenlere katılmak için  Guinness World Records şirketi yetkilisi Victor Fenez Wakase Aşkabat’a geldi.

Aşkabat Olimpiyat Kompleksi bünyesindeki tesisler Guinness Dünya Rekoru'na (Guinness World Records) girdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Gazagystanda Merkezi Aziýanyň iň uly metjidi açyldy

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýanyň daşary işler boýunça döwlet ministriniň Türkmenistana sapary meýilleşdirilýär

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýada täze hökümet düzüldi

Ata Watan Eserleri