DÜNÝÄ

Türkmen Lider Spor Faaliyetlerinde Bulundu

Türkmenistan’da 2017 yılı Sağlık ve Mutluluk yılı olarak ilan edildi. Eylül 2017’de ülkenin başkenti Aşkabat’ta Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları düzenlenecek. Yeni Yıla sağlık ve mutluluk sloganıyla adım atan Türkmenistan’da Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, sağlıklı yaşam için halkına örnek oluyor.

Bu defada Türkmen Lider, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililer ile birlikte spor faaliyetlerinde bulundu. Devlet Başkanı ayrıca, Otomobil Spor Merkezi’nde spor arabası ile ustalığını konuşturdu.

Türkmen Lider ve kurmayları ile olarak Aşkabat’taki Olimpiyat Köyündeki spor salonunda bir dizi sportif etkinlikler yaptı. Devlet Başkanı spor salonundaki mükemmel fiziksel hazırlığı ile düzenli egzersiz ve diğer spor dalları ile meşgul olduğunu gösterdi. Türkmen Lider ayrıca, bowling oyununda da ustalığını sergiledi.

Spor salonunda voleybol maçı yapıldı. Satranç ve masa tenisi oynandı. Türkmen Lider, Olimpiyat Köyü’ndeki çalışmaları da inceleyerek, bilgi aldı.

Daha sonra Otomobil Spor Merkezi’ne giden Devlet Başkanı, burada da spor arabası ile birkaç tur yaptı. Spor arabalarını kullanmakta usta olduğunu gösterdi.

250.gün etkinliklerine büyük ilgi

Türkmenistan’da 17 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 250.gün kalması dolayısıyla ülke genelinde bir dizi etkinlikler düzenlendi. Sportif etkinliklere halk ve kamu kurum kuruluş çalışanları aktif katıldı. Bütün bakanlıklarda, eğitim kurumlarında sabah saatlerinde spor egzersizleri yapıldı.

Çeşitli spor yarışmaları düzenlendi ve kutlamalar yapıldı. Öğrencilerin arasında spordun çeşitli dallarında yarışmalar yapılarak, spora olan ilginin arttırılması yönünde çalışmaların yürütüldüğü belirtildi.

Eylül ayında yapılacak Asya Oyunları’na Orta Asya ülkesi olarak Türkmenistan ilk defa ev sahipliği yapacak. Birçok alanda rekorların imza atılması beklenen turnuvaya 62 ülkeden çok sayıda sporcu katılacak. Sporcular 21 dalda madalyalara için ter dökecek. Bunun için Aşkabat’ta  5 milyar dolarlık bir Olimpiyat Köyü projesi hayata geçiriliyor.

30’dan fazla tesisin yer aldığı Olimpiyat Köyü’ndeki projeler, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Asya Olimpiyat Konseyi’nin istediği standartlarda inşa edilmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň wekiliýeti ÝUNESKO-nyň Bütindünýä miras komitetiniň 46-njy mejlisine gatnaşýar

TOPH gaz geçirijisi ugry boýunça demir ýoly gurlar

Ata Watan Eserleri

“Hazar deňzi-Garadeňiz”: dörttaraplaýyn hökümetara ylalaşygyna gol çekmek meýilleşdirilýär

Türkmenistan gaýtadan dikeldilýän energetikany ösdürýär

Özbegistan we Gyrgyzystan söwda möçberini 2 milliard dollara ýetirer

Jeýms Dewid Wens ABŞ-nyň wise-prezidentligine dalaşgär