Türkmen Lider Spor Faaliyetlerinde Bulundu

Türkmenistan’da 2017 yılı Sağlık ve Mutluluk yılı olarak ilan edildi. Eylül 2017’de ülkenin başkenti Aşkabat’ta Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları düzenlenecek. Yeni Yıla sağlık ve mutluluk sloganıyla adım atan Türkmenistan’da Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, sağlıklı yaşam için halkına örnek oluyor.

Bu defada Türkmen Lider, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililer ile birlikte spor faaliyetlerinde bulundu. Devlet Başkanı ayrıca, Otomobil Spor Merkezi’nde spor arabası ile ustalığını konuşturdu.

Türkmen Lider ve kurmayları ile olarak Aşkabat’taki Olimpiyat Köyündeki spor salonunda bir dizi sportif etkinlikler yaptı. Devlet Başkanı spor salonundaki mükemmel fiziksel hazırlığı ile düzenli egzersiz ve diğer spor dalları ile meşgul olduğunu gösterdi. Türkmen Lider ayrıca, bowling oyununda da ustalığını sergiledi.

Spor salonunda voleybol maçı yapıldı. Satranç ve masa tenisi oynandı. Türkmen Lider, Olimpiyat Köyü’ndeki çalışmaları da inceleyerek, bilgi aldı.

Daha sonra Otomobil Spor Merkezi’ne giden Devlet Başkanı, burada da spor arabası ile birkaç tur yaptı. Spor arabalarını kullanmakta usta olduğunu gösterdi.

Okap bilersiňiz  BMG-niň Aşgabatda yene bir wekilhanasy açyldy

250.gün etkinliklerine büyük ilgi

Türkmenistan’da 17 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 250.gün kalması dolayısıyla ülke genelinde bir dizi etkinlikler düzenlendi. Sportif etkinliklere halk ve kamu kurum kuruluş çalışanları aktif katıldı. Bütün bakanlıklarda, eğitim kurumlarında sabah saatlerinde spor egzersizleri yapıldı.

Çeşitli spor yarışmaları düzenlendi ve kutlamalar yapıldı. Öğrencilerin arasında spordun çeşitli dallarında yarışmalar yapılarak, spora olan ilginin arttırılması yönünde çalışmaların yürütüldüğü belirtildi.

Eylül ayında yapılacak Asya Oyunları’na Orta Asya ülkesi olarak Türkmenistan ilk defa ev sahipliği yapacak. Birçok alanda rekorların imza atılması beklenen turnuvaya 62 ülkeden çok sayıda sporcu katılacak. Sporcular 21 dalda madalyalara için ter dökecek. Bunun için Aşkabat’ta  5 milyar dolarlık bir Olimpiyat Köyü projesi hayata geçiriliyor.

30’dan fazla tesisin yer aldığı Olimpiyat Köyü’ndeki projeler, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Asya Olimpiyat Konseyi’nin istediği standartlarda inşa edilmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

ÝENE-DE OKAŇ

Futbol janköýerleriniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşan futbol boýunça Ýewropa çempionaty başlady. Düýn gije 00:00-da ilkinji duşuşyk geçirildi. "A" toparda çykyş edýän Italiýanyň milli ýygyndysy Türkiýäniň milli ýygyndysyny 3:0 hasabynda ýeňmegi başardy. ITALIÝADAN TARYHY REKORD Şeýlelikde, Italiýanyň milli ýygyndysy 2018-nji ýylyň 10-njy sentýabryndan bäri, resmi hem-de ýoldaşlyk duşuşyklarynda bassyr 28 duşuşykdan bäri ýeňilmän gelýär. Bu ýurduň taryhyndkay täze bir rekorddyr. Bu döwürde...
Okap bilersiňiz  Owganystan boýunça türkmen-ýapon maslahatlaşmalary geçirildi

Halkara gatnaşyklar instituty hojalyk hasaplaşygyna geçiriler

Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginiň Halkara gatnaşyklar institutynyň işini kämilleşdirmek göz öňünde tutulýar. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçildi. Şoňa görä, häzirki wagtda Halkara gatnaşyklar institutynda fakultetleriň 4-si, kafedralaryň 6-sy, merkezleriň 3-si hereket edýär. Institutyň işiniň kämilleşdirilmegi babatda iki basgançakly bakalawr we magistr bilim maksatnamasyna geçmek üçin öňümizdäki okuw ýylynda ýokary okuw mekdebinde tölegli esasda käbir ugurlary açmak teklip edilýär. Geljek ýyllarda...
Şu ýylyň 22-27-nji iýuny aralygynda ýurdumyzyň Lebap welaýatynda Medeniýet we sungat işgärleriniň hem-de Magtymguly Pyragynyň şygryýet güni mynasybetli geçiriljek Medeniýet hepdeligi hem-de baýramçylyk açylyş dabaralary barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçilişi ýaly, sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde Lebap welaýatyndaky döredijilik çäresi we onuň maksatnamasy barada aýdyldy. Medeniýet hepdeligine gabatlanyp, welaýatda medeni-durmuş maksatly desgalaryň, şol sanda Kerki şäherinde howa menziliniň,...
Ministrler Kabinetiniň sanly ulgam arkaly geçirilen mejlisinde ýurdumyzda sementiň täze görnüşiniň önümçiliginiň ýola goýlandygy barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde habar berlişi ýaly, ýurdumyzyň Senagat we gurluşyk önümçiligi ministrliginiň garamagyndaky sement zawodlarynda aktiw mineral goşundylary — bazalt porfiritleri we opoka çig malyny goşmak arkaly portlandsementiň önümçiligi ýola goýuldy. “Balkan” kän müdirliginiň bazalt porfiritleriniň “Ufra” ýatagynyň we Lebap welaýatynyň Döwletli etrabyndaky Akbulak...
Türkmen gazynyň dünýä bazarlaryna iberilmegini diwersifikasiýalaşdyrmaga hem-de gaz pudagynyň eksport kuwwatyny pugtalandyrmaga, Türkmenistan-Hytaý gaz geçirijisini gurmaga, dünýädäki iň iri Galkynyş gaz känini tapgyrlaýyn özleşdirmäge gönükdirilen taslamalary durmuşa geçirmek üçin "Türkmengaz" döwlet konserni tarapyndan çekilen daşary ýurt karz serişdelerini gaýtarmak boýunça hasabat berildi. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde habar berildi. Sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde hasabat berlişi ýaly, häzirki...

Teswirler

Aýbölek Abdyrasulowa
Edepli Ile Ýarar
Babahan Berdiýew
“Öwgi” usuly
18,713BeğenenlerBeğen
19,500TakipçilerTakip Et
833TakipçilerTakip Et
417AbonelerAbone

Iň täze habarlar