JEMGYÝET

Türkmen Lider spor arabasıyla drift yaptı ve golf oynadı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, hafta sonu spor yaptı. Cumartesi günü İçişleri Bakanlığı’nın Otomobil Spor Merkezi’nin ziyaret etti. Bu merkezde inşa edilen yeni drift alanını inceledi.

Otomobil Merkezi için yeni alınan spor arabalarını inceleyen Türkmen Lider, daha sonra 4,35 hektar alanı kapsayan drift parkının projesi ile tanıştı. Bu proje, uluslararası standartlara uygun olarak hazırlandı ve 300 metre otoyol uzunluğuna ve 145 metre genişliğine sahip.

Ardından Türkmen Lider, Nissan marka yarış arabasıyla bu drift parkında gösteri gerçekleştirdi. Drift gösterisi öncesinde bütün hazırlıklarını tamamlayan Türkmen Lider, arabayı kullanmadan önce onun lastiklerinin sıcaklığını ve asfaltın sıcaklığını ölçtü.

Daha sonra Devlet Başkanı, parkurda ilk önce bir deneme sürüşü yaptı, arabayı test etti. Ardından çok yüksek hızda drift pistinden geçerek, muhteşem dönüşlerde virajlardaki uzun kaymayı ustalıkla değiştiren, gerçek bir üst sınıf sporcu gibi gösteri sundu.

Türkmen Lideri’nin öncülüğünde Türkmenistan’da spor alanında büyük ilerlemeler kaydedildi. Otomobil sporu yeni seviyeye taşındı. Türkmen sporcular uluslararası ralli yarışlarına katılmaya başlandı.

Türkmen Lideri’nin girişimiyle 2009 yılında Kazan-Aşkabat güzergahında İpek Yolu rallisi gerçekleştirilmişti. Geçen sene Türkmenistan’da Amul-Hazar 2018 çöl rallisi yapıldı.

2013 yılında Aşkabat’ta Otomobil Sporu Merkezi açıldı. 2015 yılında Alfa Romeo Kupası için bir turnuva yapıldı ve Türkmen Lider birinciliği elde emişti.

Nisan 2016 yılında bu merkezde yeni açılan parkurda Türkmen Lider BMW yarış arabasıyla zorlu bir gösteriş sunmuştu.

Pazar günü ise Türkmen Lider, Aşkabat’taki Golf Kulübüne gitti. Türkmen Lideri’ne golf kulübünde Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Aşkabat Belediye Başkanı, Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Başkanı eşlik etti. Aşkabat’ın güneybatısında yer alan golf kulübü Ekim 2017 senesinde açılmıştı.

Devlet Başkanı ve yardımcıları golf sahasına yürüdü ve Türkmen Lider birkaç atış gerçekleştirdi. Devlet Başkanı ile birlikte yardımcıları da golf oynadılar.

Uluslararası seviyeye tekabül eden Aşkabat golf sahası, en iyi yabancı tecrübeye dayanarak, dünyanın önde gelen profesyonellerinin en modern teknolojileri ve bilgileri kullanılarak, yerli firma tarafından hayata geçirilen benzersiz bir projedir. Bulunduğu yerin doğal peyzajının özelliklerini göz önünde bulundurulduğunda, bu alan golf oynamak için çok müsait bir alandır. Golf Kulübü’nün açılması sayesinde, bu oyunun popülerleşmesi için iyi bir temel atıldı.

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär