TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider sivil toplum örgüt temsilcileri ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Sivil Toplum Örgütleri Merkezi’nde ülkenin sivil toplum örgüt temsilcileri ile bir araya geldi. Hükümet üyeleri, Meclis milletvekilleri, bakanlar, kamu kurum yöneticileri, askeri yetkililer, gazete editörleri ve rektörler bu toplantıya davet edildi.

Türkmen Lider, kültür, sanat, gençler politikası, sivil toplum örgütlerin faaliyetleri doğrultusunda yeni hedefler belirledi.

Toplantıda, Devlet Başkanı önemli sosyal ve ekonomik konular kapsamında Türkmen toplumunu pekiştirmek için gereken öncelikli çalışma alanlarını belirttiği bir konuşma yaptı. Bu konuşmasında bizim yolumuz yaratılış yolu diye ifade eden Devlet Başkanı, Bağımsız ve Tarafsız Türkmenistan’ı yeni hedefler doğrultusunda ileriye taşıdıklarını belirtti.

GENÇLİK POLİTİKASI

Siyasi, ekonomik ve kültürel reformların ülke halkının sosyal güvenliğin sağlanması için uygulandığına dikkat çeken Devlet Başkanı, köklü reformların hayata geçirildiği dönemde gençlerin yetiştirilmesine büyük önem verileceğini belirtti.

Türkmen Lider, devlet düzeyinde çocukların yetiştiği kreşlerin çalışmalarının verimliliğinin arttırılmasına önem verildiğini, çocukların teknik yaratıcılık, bilgisayar teknolojisi, matematik, fizik ve kimya gibi temel bilimlere olan eğilimlerini ortaya çıkararak, özellikle yetenekli çocuklar belirledikten sonra, uluslararası yarışmalara katılmaları için geniş bir imkan oluşturulmasının önemine değindi.

Gençlerde girişimcilik yeteneklerinin oluşturulması gerektiğini, bu bağlamda halıcılık, mücevher yapımı, marangozluk, çömlek gibi halk el sanatlarının geliştirilmesine dikkat çeken Türkmen Lider, gençlerin spora olan ilgisini arttırmak yönünde çalışmalar yapılmasını istedi.

2007 yılında ülkede eğitim alanında köklü reformlara başlandığına dikkat çeken Türkmen Lider, günümüzde eğitim, bilim ve yüksek teknoloji alanlarının giderek geliştiğini, bu nedenle dijital eğitim ve dijital ekonomi sistemlerine geçmek için çalışmaların başladığını, genç bilim adamları, mühendisler, teknoloji uzmanlarını yetiştirmeden rekabetçi bir devlet seviyesine ulaşmak zor olacağını belirtti.

Türkmen Lider, konuşmasında topluma büyük işler için ilham veren, maddi ve manevi değerlerin, geleneklerin ve adetlerin popülerleşmesini zenginleştiren ve yaygınlaştıran ulusal kültürün gelişimine özel dikkat ve önem verildiğini belirtti.

İlham parkında Ata Govşudov, Beki Seytakov, Yılgay Durdıyev, Gara Seyitliyev, Allaberdi Haidov, Mammet Seyidov, Berdi Kerbabayev, Nazar Gullayev, Berdinazar Hudaynazarov, Aman Kekilov, Nurmurat Sarıhanov, Kerim Gurbannepesov gibi Türkmenistan’ın ünlü sanatçılarının, yazarlarının heykellerin dikildiğini kaydeden Türkmen Lider, bu bağlamda Devlet Tıp Üniversitesi’ne Murat Garrıyev’in isminin verilmesini teklif etti. Devlet Başkanı, Murat Garrıyev’in önde gelen devlet adamı olduğunu, modern sağlık sisteminin oluşumunda katkılarının büyük olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı ayrıca, Milli Konservatuar veya Mukamlar Köşkü’ne Türkmenistan’ın Kahramanı ve ünlü sanatçısı Maya Kuliyeva’nın isminin verilmesinin önemli olacağını belirtti.

Türkmen Lider, Aşkabat’ın kuzey bölgesinde yeni ilçe oluşturulduğunu ve buradaki binalara ve caddelere diğer ünlü şahsiyetlerin isimlerinin verilmesinin doğru olacağını ifade etti.

“Kültür, halkın ruhu.

Kültür, halkın ilham veren ruhunun altın hazinesidir.

Kültür, halkın ahlaki ve manevi işaretçisidir.” gibi ifadeler kullanan Türkmen Lider, kültürün geliştirilmesine önem verileceğini kaydetti.

Toplantıda, Ulusal Sendikalar Merkezi ve Kadınlar Birliği Merkez Konseyi Başkanı G. Ataeva, Makhtumkuli Gençlik Örgütü Merkez Konseyi Başkanı S. Babayev, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi Merkez Konseyi Başkanı S.Ovganov, Tarım Partisi Merkez Konseyi Başkanı B.Annagurbanov ve Demokrat Partisi Genel Başkanı A. Serdarov birer konuşma yaptı. Sivil toplum örgüt ve parti yetkilileri konuşmasında, halkın birliğini ve uyumunu daha da güçlendirmek için faaliyetlerini arttıracaklarını ifade etti.

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Halk Maslahatynyň Başlygy Koreýa Respublikasynyň Prezidenti bilen duşuşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Türki medeniýetiň halkara guramasynyň Baş sekretaryny kabul etdi

Teswirle