JEMGYÝET

Türkmen Lider Sağlık yolunu geçti

Türkmenistan’da Dünya Sağlık Günü dolayısıyla bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir. Ülkede sağlıklı yaşam prensibini yaygınlaştıran Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdmuhamedov bu konuda kendisi örnek olmaktadır.

Yoğun mesaisine rağmen spor yapmayı ihmal etmeyen Türkmen Lider, askeri yetkililer ve Aşkabat valisi ile birlikte Aşkabat’ın güney kısmında yer alan Köpetdağ dağındaki 8 kilometrelik Sağlık yolunda yürüyüş yaptı. 

Halkın refahı, yaşam standardında sürekli iyileşme, insanın bedensel ve ruhsal sağlığı, fiziksel olarak güçlü ve geniş görüşlü bir gençliğin yetiştirilmesi, Türkmenistan'ın devlet politikasının önceliklerinin arasında yer almaktadır. Bu nedenle, 2011-2020 yıllarını kapsayan spor ve beden eğitimini destekleyen Ulusal Program kabul edildi ve hayata geçiriliyor. Ulusal program çerçevesinde spor ve sağlık tesislerinin inşası sürdürülmektedir. Aşkabat ve vilayetler spor tesisleri, stadyumlar, atçılık merkezleri, moto spor merkezleri ve özel spor okulları inşa edildi.

Uluslararası Olimpiyat Komiteleri ve Spor Federasyonları ile yakın işbirliği kapsamında Türkmenistan’da birçok spor dalı, özellikle otomobil sporu, buz hokeyi, buz paten ve su sporları branşlarında büyük gelişmeler sağlandı.

Bu sene Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi sloganı rehberliğinde Amul-Hazar 2018 spor etkinlikleri yapılıyor. Ekim-Kasım aylarında Uluslararası Halter Federasyonu’nun kararıyla Aşkabat’ta Dünya Halter Şampiyonası düzenlenecek.

Devlet Başkanı, Sağlık yolunun bazı kısmını yürüyerek, bazı kısmını ise koşarak geçti. Kendisine eşlik eden Aşkabat valisine, dağ eteğinde inşa edilecek Türkmen milli şairi ve düşünürü Mahtumkuli Firaki’nin heykelinin inşası hakkında bir takım talimatlar verdi.

8 kilometrelik Sağlık yolundaki yürüyüşünü tamamladıktan sonra Türkmen Lider, askeri yetkililer ile Olimpiyat köyündeki spor merkezinin fitnes salonunda spor yaptı. Sporun sağlık ve gücün kaynağı olduğunu söyleyen Türkmen Lider, ülke genelinde sporun yaygınlaştırılması için çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkmenistan’da yarın 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Aşkabat ve vilayet merkezlerinde toplu bisiklet turu yapılacak.

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär