TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmen Lider, Rus Dışişleri Bakan Yardımcısını kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Sekreteri Grigori Karasin’i kabul etti. Görüşmede, ağırlıklı olarak ikili münasebetler ele alındı. Rus Bakan Yardımcısı ayrıca, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ile de görüştü.

Oğuzhan Köşkü’nde kabulde, Türkmenistan ile Rusya ilişkilerinde gelinen seviye konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. İkili münasebetleri ilgilendiren güncel konular değerlendirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2 Ekim tarihinde Türkmenistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyareti ele alındı ve bu ziyaretin ikili ilişkilere ivme kazandırdığı ifade edildi. Taraflar bir takım uluslararası ve bölgesel konuları görüştü.

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Sekreteri Grigori Karasin Aşkabat temasları kapsamında Rusya’nın Orta Asya ülkelerindeki büyükelçileri ile bir araya geldi. Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu görüşmede bölgesel durumun kilit yönleri, Afganistan'da meydana gelen süreçler de dâhil olmak üzere diğer konular ayrıntılı olarak değerlendirildiği kaydedildi. Ayrıca Rusya'nın bölgesel ve uluslararası platformlardaki etkileşimi de dâhil olmak üzere, Orta Asya devletleriyle olan çok yönlü işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Hytaýdan Merkezi Aziýa ýük demirýol gatnawy işe başlady

Ata Watan Eserleri

Saud Arabystanynyň kompaniýasy rekord girdeji gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Ulag-logistika merkezi Türkiýäniň awiakompaniýasyna hyzmat berer

Ata Watan Eserleri