DÜNÝÄ

Türkmen Lider, ordunun hazırlık durumunu inceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Başkomutan Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Milli güvenlik Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ardından ordunun savaş hazırlık durumunu denetleyerek, Türgen-2017 askeri tatbikatı izledi ve çeşitli silahlar ile nişana ateş ederek, ustalığını gösterdi.

Türkmen Lider, gece yarısı aniden Silahlı Kuvvetlerin bazı bölümlerinin savaş hazırlık durumunu inceledi ve Milli Güvenlik Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ocak-Temmuz aylarının değerlendirildiği Güvenlik Kurulu toplantısında, Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın hazırlıkları ve bu oyunlar süresinde güvenliğin sağlanması yönünde bazı talimatlar verdi.

Askeri kurumların maddi ve teknik altyapısının güçlendirilmesi konusununda her zaman gündemlerinde olacağını belirten Türkmen Lider, askeri yetkililerden 2017 yılının 7 ayındaki çalışmaları hakkında bilgi aldı. Savunma Bakanı ve Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Y.Berdiyev, Silahlı Kuvvetlerin maddi ve teknik altyapısının sistematik olarak güçlendirildiğini ve Türkmenistan’ın savunma amaçlı askeri doktrini kapsamında çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Devlet Sınır Kuvvetleri Birliği Başkanı B.Gündoğdıyev, devlet sınırlarının güvenli bir şekilde korunması için yapılan çalışmalardan bahsetti. İçişleri Bakanı İ.Mulikov, kamu düzeni, otoyollarda güvenliğin sağlanması, Asya Oyunları kapsamında trafik programının düzenlenmesi, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele konusunda yapılan işler doğrultusunda rapor sundu. Bakan uyuşturucu ticareti yapan şahısların yakalandığını ve bunlarla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti.

Başsavcı B.Atdayev savcılık alanındaki çalışmalar ile ilgili bilgi verdi ve bazı kurumlarda savılık denetleme çalışmaların yapılacağını haber verdi.

Milli Güvenlik Bakanı D.Bayramov, başkanlığı yaptığı kurumundaki çalışmaları anlattı ve Devlet Başkanı Asya Oyunları’na üst düzeyde hazırlık yapılması konusunda bakana yeni talimatlar verdi.

Devlet Gümrük İdaresi Başkanı Y.Soyegov, gümrüklerde Türkmenistan’a getirilen ürünlerin sıkı kontrolden geçerek, ülkeye sokulduğunu ve bu alanda uluslararası standartlar kapsamında hareket edildiğini belirtti.

Devlet Göç İdaresi Başkanı M.Nobatov, uluslararası standartlar kapsamında ülkeye gelen yabancı ülke vatandaşlarına uygulanan koşullar hakkında bilgi verdi.

Ekonomik Suçlarla Mücadele Kurumu Başkanı M.Çakıyev, rüşvet ve yolsuzluk ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalardan bahsetti. Türkmen Lider, ülke ekonomisine zarar veren kişilere karşı mücadelenin güçlendirilmesi konusunda talimatlar verdi.

Adalet Bakanı B.Muhamedov, Ocak-Temmuz aylarında hazırlanan yeni kanun taslakları hakkında bilgi verdi.

TÜRKMEN LİDER USTALIÄžINI KONUŞTURDU

Daha sonra Aşkabat’ın güney kısmındaki sınır karakoluna gelen Devlet Başkanı, yeni gelen askeri araçları inceledi. Türkmen Lider, eline silahı alarak, isabetli atışlar etti. Bu da, ülke Devlet Başkanı’nın askeri eğitim düzeyinin yüksek olduğunun kanıtıdır.

Sonra Türkmen Lider tabancayla hedefleri vurdu ve bıçak ile atış yaparak, becerilerini gösterdi.

 

ASKERİ TATBİKAT NEFES KESTİ

Daha sonra Devlet Başkanı askeri tatbikatı inceledi. Askeri tatbikatta ülkenin sınırları ihlal ederek, giriş yapan silahlı grubun etkisiz hale getirilmesi için yapılan gösteriler nefes kesti. Sınır Kuvvetleri Komutanlığı’nın askeri uçakları ile havadan silahlı gurplar tespit edildi. D-30 topçu mermiler ile hedefe ateş edildi. Awgusta 109 askeri helikopter ile silahlı grıplar takip edildi. Bu tatbikatta insansız hava araçları da etkili bir şekilde kullanıldı.

Askeri tatbikatta Silahlı Kuvvetker mensupları yabancı silahlı grubu etkisiz hale getirmek için verdiği mücadele göz doldurdu. Devlet Başkanı tatbikattan memnun kalarak, askerleri ve komutanları tebrik etti.

Sonra Türkmen Lider ve askeri yetkililer Sınır Kuvvetleri Enstitüsü’ne geldi. Burada Devlet Başkanı ağır silah, tabanca ve bıçak ile vurduğu hedef tahtalarını imzaladı. Ardından Devlet Başkanı ve askeri yetkililer bisiklet ile Oğuzhan Köşkü’ne geldi. Türkmen Lider bisikletle gelirken, askerlerin arasında bisiklet yarışlarının düzenlenmesi ve bisikletin yaygın bir şekilde kullanılması konusunda tekliflerde bulundu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler