DÜNÝÄ

Türkmen Lider, Olimpiyat Köyünün En Büyük Tesisinin İnceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Eylül 2017’de Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Olimpiyat Köyünün en büyük tesisini inceledi. Olimpiyat Köyündeki ana spor tesislerinin çoğunun inşaatı tamamlandı. 5 milyar doları bulan projedeki en büyük tesis konumunda bulunan Olimpiyat Stadyumundaki son çalışmaları değerlendiren Devlet Başkanı, bazı teklifler sundu. Türkmen Lider, Olimpiyat Stadyumundaki atın heykelini inceledikten sonra atın boynuna Türkmenlere mahsus nazar boncuğu olan alaca ipinin takılmasını ve yüzerlik otunun asılmasını istedi.

Devlet Başkanı ayrıca, Oyunların açılış ve kapanış törenlerinin kutlamalarını ulusal değerleri dikkate alarak, faaliyet programının geliştirilmesini talimat verdi.

Uluslararası spor federasyonların gerekliliklerine uygun hale getirilen 45.000 kişilik kapasiteye sahip olan Olimpiyat Stadyumu’nun proje kapsamında inşasına devam edilmektedir.

Devlet Başkanı, Velodrom Tesisini Gezdi

Türkmenistan Devlet Başkanı, Olimpiyat Köyü gezisi kapsamında 6000 kişi kapasiteli velodrom tesisini inceledi. Türkmen Lideri’ne bu gezisinde eşlik eden Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililer, velodromda bisiklet turu yaptı.

Kapalı velodrom uluslararası standartlarda inşa edilerek, bu tesiste uluslararası ve dünya şampiyonlarını düzenlemek için bütün koşullar oluşturuldu. Bisiklet sporuna merak salan bütün sporcular için bütün imkânlar seferber edildi. Tesisin üst düzeyde inşa edildiğini ve oluşturulan koşulları Uluslararası Bisikletçiler Birliği uzmanları da takdir etti.

Olimpiyat Köyü; Kopetdağı eteklerinde, Aşkabat kent merkezinde ve ulaşıma çok elverişli bir bölgede konumlandırılmıştır. 2017 “Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Sporları” (AIMAG 2017) oyunlarına ev sahipliği yapacak olan kompleks, değişik spor organizasyonlarına uygun çok yönlü yapı ve tesislerden oluşmuştur. Proje kapsamında 30’ın üzerinde çeşitli tesis inşa edilmiştir. Bazı spor tesislerinde test yarışları düzenlendi. Sambo, jiu-jitsu, Türkmen güreşi, güreş, tenis, atletizm ve basketbol turnuvaları organize edildi. Bu sene Nisan ayında ise halter ve kickboks Asya Şampiyonası yanı sıra uluslararası yüzme yarışları yapılacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Atçılık Kompleksinde Ata Bindi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Olimpiyat Köyü gezisinde sonra atçılık kompleksine gitti. Devlet Başkanı burada kapalı manejde Bayramhan isimli Ahalteke atıyla gezinti yaptı.

Bilindiği gibi, 2017 yılı Türkmenistan’da Sağlık ve Mutluluk yılı olarak ilan edildi. Yeni yılın ilk günlerinde tay dünyaya gelmişti ve Devlet Başkanı bu taya Ruhubelent ismini vermişti. Türkmen Lider, bu defaki atçılık kompleksine gelişinde 1 aylık tayı sevdi. Atlara düşkünlüğü ile bilinen Devlet Başkanı, tayın boynuna Türkmenlere mahsus nazar boncuğu olan Alaca ipini taktı.

Ahalteke atlarını çok seven Devlet Başkanı, "cennet" atları olarak adlandırdığı Ahalteke atlarının dünyada emsali bulunmayan ve paha biçilmez bir varlık olduğunu belirtti.

Bugünkü günde Türkmen atları Uluslararası Sirk Festivallerine ve her sene düzenli olarak at yarışlarına katılmaktadır. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın inisiyatifiyle atçılık sporu olan konkur Asya Oyunları’nın programına dâhil edildi. 

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmen-hytaý parlamentara gatnaşyklary maslahatlaşyldy

«Pähim-paýhas ummany Magtymguly Pyragy» atly halkara ylmy maslahat geçirildi

Aşgabat şäheriniň gününde 136 sany ýaşaýyş jaýy ulanmaga berler

Türkmenistan-Atom energiýasy boýunça halkara agentligi: hyzmatdaşlyk üçin täze teklipler

Türkmenistan Bahreýn Patyşalygyna ilçi belledi

Italiýa-Merkezi Aziýa daşary işler ministrleriniň duşuşygy bolar