JEMGYÝET

Türkmen Lider, çocuklar ile Yılbaşı kutlamalarına katıldı

Türkmenistan’da Yeni yıl kutlamaları büyük heyecanla devam ediyor. Ülke genelinde bütün illerde, ilçelerde, kentlerde çam ağaçları süslendi. Her sene olduğu gibi, Yılbaşı kutlamalarının merkezi başkent Aşkabat’ta yaşanıyor. Aşkabat’taki Alem kültür ve eğlence merkezinin önündeki meydanda 39 metre yüksekliğinde dev çam ağacı süslendi.

Çam ağacının etrafında düzenlenen Yılbaşı kutlamalarına, Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı. Törene, ülkenin her yerinden çocuklar davet edildi.  Türkmen Lider, işlerinin yoğunluğuna rağmen, her sene çocukların Yılbaşı heyecanına ortak oluyor.

Bu defa da, Sayın Devlet Başkanı çocuklar ile çam ağacının etrafından tur attı. Çocuklar çeşitli gösterileri sundu. Çocukların katıldığı folklor ekiplerinin gösterisi büyük beğeni topladı. Ayazbaba (Noel Baba) ve yardımcısı Karpamuk’un temsili katıldığı tören renkli görüntülere sahne oldu. Türkmen Lider, tören kapsamında çocuklara hediyelere takdim etti.

Daha sonra Türkmen Lider, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın büyük salonunda düzenlenen kutlamalara iştirak etti. Devlet Başkanı olmak üzere bütün devlet yetkilileri bu törene çocukları ve torunları ile katıldı.

Devlet Başkanı, genç Türkmenistanlıları Yeni Yıl bayramı ile tebrik ederek, onlara eğitim hayatında başarılar diledi. Üst düzeyde ve ihtişamlı süslenen salonda çocuklar şarkı söyledi, dans ettiler. Devlet sirkinin sanatçıları birbirinden güzel gösteriler sundu.

Türkmenistan’daki yabancı misyon temsilcilerinin çocukları da, Devlet Başkanı’nın ve katılımcıların Yeni Yılı’nı kendi dillerinde tebrik etti.

Kutlamalar kapsamında Devlet Başkanı’nın torunları İngilizce şarkı seslendirdiler ve dans gösterisi sundu. Türkmen Lider de, torunlarına eşlik ederek, saz aletinde saz çaldı. 

Tören sonrasında çeşitli yarışmalar düzenlendi. Dereceye girenlere hediyeler verildi. En büyük hediye dev pasta oldu. Herkes bu pastadan tatma fırsatı buldu.

Kaynak  : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy

Gazagystan Türkmenistana täze ilçi belledi