JEMGYÝET

Türkmen Lider, Malezya Dışişleri Bakanı ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman ile görüştü. Görüşmede, ikili işbirliği konuları yanı sıra enerji sektöründeki münasebetler değerlendirildi.

Konuk Bakan, Malezya’nın Türkmenistan ile işbirliğine büyük değer verdiğini ve önemli işbirliği ortağı olarak kabul ettiklerini söyledi. Dışişleri Bakanı ayrıca, iki ülke arasındaki ilişkilerin güven ve karşılıklı anlayış çerçevesinde sürdürüldüğünü ifade etti.

Bakan Anifah Aman, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın her geçen gün daha da güzelleştiğini, kentteki mimari güzelliklere hayran kaldığını belirtti.

Türkmen Lider, tarafsız Türkmenistan’ın dış politika önceliklerinin arasında Asya-Pasifik ülkeleri ile özellikle büyük bir ivme ile kalkınan Malezya ile işbirliği münasebetlerinin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Taraflar son yıllarda büyük bir ivme kazanan Türkmenistan ile Malezya ilişkilerini değerlendirdi. Bu görüşmede her iki ülke için stratejik öneme sahip petrol ve doğalgaz sektöründeki işbirliği ayrıca görüşüldü.

Türkmen Lider ve konuk bakan ticaret, ekonomi, kültür, eğitim, spor ve diğer alanlardaki işbirliği konularını da görüştü.

Malezya Dışişleri Bakanı, bu görüşmesinin ardından Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda resmi temaslarda bulundu. Dışişleri Bakanlığı’nda Türkmenistan ile Malezya Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi ve birçok alandaki işbirliği masaya yatırıldı.

Bakan Anifah Aman ayrıca, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nü ziyaret ederek, öğrencilere hitap etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy