TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider, Köpetdağın güzelliklerini inceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Başkomutan Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkenin en önemli dağlarının birisi olan Köpetdağ dağının eteğindeki sınır karakolunda Güvenlik Kurulu toplantısını gerçekleştirdi ve daha sonra dağın güzelliklerini inceledi.

Devlet Güvenlik Kurulu toplantısında askeri ve kolluk kuvvetlerinin öncelikli görevleri, maddi ve teknik temelin güçlendirilmesini, kolluk kuvvetlerinin faaliyetlerinin iyileştirilmesini, askerlerin ve ailelerinin sosyal koşullarının iyileştirilmesini konuları ele alındı. Bu konular üzerinde askeri yetkililer başta Savunma Bakanı ve Devlet Güvenlik Kurulu sekreteri olmak üzere İçişleri Bakanı, Yüksek Mahkeme Başkanı, Başsavcı, Milli Güvenlik Bakanı, Gümrük İdaresi Başkanı, Göç İdaresi Bakanı, Adalet Bakanı ve Sınır Kuvvetleri Kurumu Başkanı rapor sundu.

Daha sonra Devlet Başkanı sınır karakolunu gezdi ve askerler için oluşturulan koşullar hakkında ilgili yetkililerden bilgi aldı. Türkmen Lider askerler ile çay içti. Askerlerin yemek organizasyonu, yemeklerin kalori seviyesi ve menü ile tanıştı. Askerler, sınır karakolundaki koşullar hakkında bilgi verdi. Boş zamanlarında spor ve müzik ile meşgul olduklarını söylediler. Türkmen Lideri askerlerin çalışma odalarını incelerken, raflarda Türkmen Liderinin kitaplarının yanı sıra Atavatan Türkmenistan dergisinin çeşitli sayılarının yer alması dikkat çekti.

Daha sonra Devlet Başkanı’na sınır birlikleri için alınan silahlar ile tanıştı. Devlet Güvenlik Konseyi tamamlandıktan sonra Türkmen Lider, Kopetdağ dağlarının en güzel yerlerinden birinde doğal ve tarihi güzellikleri inceledi. Devlet Başkanı Türkmenistan topraklarında halkın geçmişi hakkında en değerli bilgilerin gizlendiği birçok yer olduğunu ifade etti.

Türkmen Lider, en güzel dağlık bölgelerden birinde bulunan eski bir taş kulenin yakınında durarak, tarihçilerin, etnografların ve diğer uzmanların, bu taş kulesi hakkında bilgi toplayarak, halka sunması gereğini vurguladı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk sport toplumynda baýramçylyk at çapyşyklary geçirildi

Türkiýäniň Prezidenti Türkmenistanyň Garaşsyzlyk gününi gutlady

Ata Watan Eserleri

Döwlet münberindäki Garaşsyzlyk baýramynyň dabarasy

Teswirle