BIZNES

Türkmen Lider Kazakistan Yolcusu

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 18-19 Nisan tarihlerinde Kazakistan’a resmi ziyarette bulunacak. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, bu ziyaret ile ilgili yapılan hazırlıklar doğrultusunda dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında bilgi verdi.

Verilen bilgide son yıllarda iki komşu ülkeler arasındaki münasebetlerin geliştirildiği ve ikili işbirliğini ileri seviyelere taşımak için bütün potansiyelin olduğu kaydedildi. Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan-Kazakistan Hükümetler arası Ekonomik, Bilim-Teknik ve Kültür İşbirliği Komisyonun Türkmen tarafının üyelerini belirleyen karar imzalandı. 

Türkmen Lider, bu defaki ziyaretinin iki ülke arasındaki münasebetlerin daha da geliştirilmesi için yeni sayfa açacağını belirtti.

Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkileri Ekim 1992 yılında kurulmuştu.

Türkmenistan EXPO-2017 Fuarı’na Katılacak

Türkmenistan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da 10 Haziran-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Geleceğin enerjisi konulu EXPO-2017 Dünya fuarına katılacak. Türkmenistan Devlet Başkanı, toplantıda bununla ilgili bir karar imzaladı. Bu karar kapsamında Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası, ülkedeki bakanlıklar ve kamu kuruluşları ile birlikte Türkmenistan’ın Dünya Fuarı’ndaki standını hazırlayacak.

Türkmenistan standında ülkenin ekonomik başarıları, doğalgaz zenginlikler, sosyal alandaki gelişmeler, Türkmen halkının gelenek-görenekleri, turizm potansiyeli ve çevreyi koruma alanındaki çalışmaları sergilenecek. 

Ayrıca, Aşkabat’ta düzenlenecek  Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları ile ilgili tanıtım sunumları yapılacak.

Bu arada, Astana’daki Dünya Fuarı’na hazırlıklarda sona yaklaşıldı.174 hektar fuar alanındaki inşaat ve montaj işlerinin sona ererek, 115 ülke ve 20 uluslararası örgüt fuara katılımını onayladı.  Fuara, yabancı turistler dâhil olmak üzere 5 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar