JEMGYÝET

Türkmen Lider, Karakum çölünde spor arabası kullandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, dünyanın en önemli çöllerinden olan Karakum çölünde ralli yarışlarında kullanılan spor arabasıyla tur attı. Sportmen lidere bu araba turunda oğlu, milletvekili  Serdar Berdimuhamedov eşlik etti.

Son yıllarda Türkmenistan’da sporun çeşitli branşlarının geliştirilmesi için önemli yatırımlara imza atıldı. Türkmen sporcularının uluslararası turnuvalarına aktif bir şekilde katılımı sağlanıyor. Türkmenistan’ın geçen sene ev sahipliğini yaptığı Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları ülkenin spor dünyasındaki itibarını önemli ölçüde yükselten büyük bir organizasyon oldu. Türkmen sporcuları bu spor yarışında büyük bir başarıya imza attı. Özellikle dövüş sanatları alanında Türkmen sporcularına rakip bulunamadı. Türkmenistan Ulusal Dövüş Sanatı Federasyonu başkanlığını Serdar Berdimuhamedov yapıyor.

Çeşitli spor branşları ile birlikte otomobil sporuna da merak salanlarının sayısı artmaktadır. Türkmen Liderin girişimiyle 2009 yılında İpek Yolu Rallisi düzenlendi. Rusya, Kazakistan ve Türkmenistan’ı kapsayan bu ralli yarışında Türkmen sporcuları da katılmıştı.

Bu sene de, Türkmenistan’da 9-14 Eylül tarihlerinde Amul-Hazar 2018 rallisi gerçekleştirilecek. 26 Şubat tarihinde Türkmen Lider, rallinin başlayacağı Amul bölgesini ziyaret etmişti. Büyük İpek Yolu’nu izleyecek bu ralli yarışı için hazırlıklar sürüyor.

Türkmen Lider ve oğlu, spor arabasıyla Karakum çölünde yaptığı turda çölün otomobil sporlarının geliştirilmesi için büyük potansiyele sahip olduğunu gördü. Türkmen Lider, burada uluslararası düzeyde yarışlarının yapılabileceğini kaydetti.

Devlet Başkanı, Amul-Hazar 2018 rallisinin Türkmenistan’ın spor alanındaki derecesinin üst düzeylere çıkarılmasına imkan sağlayacağını ifade etti. 

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler