JEMGYÝET

Türkmen Lider, Karakum çölünü test etti

9-15 Eylül tarihlerinde Türkmenistan’da gerçekleştirilecek Amul-Hazar 2018 Uluslararası ralli yarışları için gerim sayım başladı. Bu sporun yarışının yapılmasına öncülük eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ralli yarışının üst düzeyde organize edilmesine büyük önem vermektedir.

Türkmen Lider bu nedenle yarışının geçeceği alanları kendisi bizzat test ediyor. Bu defa, Karakum çölünde yarış aracıyla test sürüşünü gerçekleştirdi. Devlet Başkanı, Amul-Hazar 2018 rallisinin kalbi olan Karakum çölünün engebeli alanlarını geçerek, ustalığını konuşturdu.

Türkmen Lider oğlu Serdar Berdimuhamedov ile yarış aracının bazı karakteristik özelliklerini geliştirdi ve onun dış kısmının dizaynına da önem vererek, Türkmen doğasının, Amul-Hazar 2018 rallisinin logosunun yer almasını istedi. Hazır olan spor aracı ile Devlet Başkanı, Karakum çölünde tekrar test sürüşünü gerçekleştirdi.

Çöl yarışlara pilotuna birçok engellere çıkarmaktadır. Böyle bir durum, tekerlerin kuma sıkışmasıdır. Bu durumda, Türkmen Lider, zaman kaybetmeden, arabanın sıkışmış tekerleklerinin önündeki kumu temizledi. Arabanın tekerleklerinin altına koyduğu çöl bitki örtüsünün kuru dalları aracın çıkmasına yardımcı oldu.

Devlet Başkanı’nın oğlu Serdar ile gerçekleştirdiği test sürüşü yeniden yapılandırdığı spor otomobilin uluslararası kriterlere uygun bir şekilde olduğunu gösterdi. Bu aracın zorlu Karakum koşullarında çok sayıdaki ve çeşitli engellerle test edilmesi, bu makinenin her alanda büyük yarışmalara katılmaya hazır olduğunu göstermiştir.

Uluslararası otomobil rallisi "Amul-Khazar 2018", Uluslararası Otomobil Federasyonu'nun (FIA) dikkatini çekti. Özel komisyon, projenin gelecekte dünya yarışlarının statüsü serisine dahil edilmesi konusunda çalışmalara yürütecek.

Ralli yarışının büyük bir kısmı Karakum çölünden geçiyor. Dünyanın en büyük çöllerinden biri olan UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde doğanın korunmasına yönelik bir referans model olarak yer almayı hak ediyor. Bu bağlamda, Devlet Başkanı "Amul-Hazar 2018" yarışının ana özelliğinin çevre konusu olduğuna dikkat çekerek, yarışının Karakum’un ekosistemine zarar vermemesi için bir dizi tedbirlerin alındığını ifade etti. Ralli yarışı ayrıca ülkenin çevre sorunlarına karşı verdiği mücadelenin de bir göstergesi olacak ve bu nedenle bu yarışlara eko-ralli veya eko-raid olarak isimlendirmenin de mümkün olduğu belirtildi.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri