JEMGYÝET

Türkmen Lider, İran Bakanı’nı kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari ile görüştü. İran Bakanı, Aşkabat’ta düzenlenen 14.İran Ürünleri Fuarı’na ve Türkmen-İran İş Forumu’na katılmak üzere kalabalık bir heyetle Türkmenistan’a geldi.

İran Bakanı, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin selamını ileterek, Türkmenistan ile gelenekselleşen dostane münasebetlerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Türkmen Lider, Türkmenistan ile İran diyaloğunun her sene geliştiğini kaydederek, pozitif Tarafsızlık prensipleri kapsamında yürüttükleri dış politikada komşu ülkeler ile, özellikle İran ile ilişkilerin geliştirilmesine değer verildiğini ifade etti.

Görüşmede, taraflar ticari ve ekonomik ilişkileri görüştü. Taraflar ikili ticaret hacminin arttırılması, karşılıklı iş dünyası temsilcilerinin işbirliğinin hızlandırılması, yatırım olanaklarının teşvik edilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Bu bağlamda, Aşkabat’ta her sene düzenli olarak gerçekleştirilen İran Ürünleri Sergisi’nin ve ortak iş forumunun önemli olduğu belirtildi.

Bakan, Türkmen Lideri’ne Aşkabat’ta fuarın düzenlenmesine verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Bu fuarın İranlı şirketlerin Türkmen pazarına büyük ilgi gösterdiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı, sanayileşme alanında kapsamlı programların hayata geçirildiğine dikkat çekerek, bu çalışmalarda son teknolojilerin çekilmesine değer verdiklerini belirtti.

Taraflar ayrıca, enerji ve ulaştırma alanındaki işbirliği olanaklarını masaya yatırdı. Bu alanda ülkeler arasında ortak projelerin hayata geçirildiği kaydedildi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy