TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lider, helikopter ile Aşkabat’taki projeleri inceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev ile birlikte Aşkabat’ın üzerinde helikopter turu gerçekleştirdi ve projeleri inceledi. Helikopterden Aşkabat’taki dev inşaat projelerini inceleyen Türkmen Lider, ekoloji konularına dikkat çekti.

Türkmen Lider, helikopter turu öncesinde birçok projenin maketini inceledi. Projelerin arasında Aşkabat’ı inşa etmenin 16.etabındaki konut ve sosyal amaçlı projeler, ticaret merkezi, Parahat 7 yaşam merkezindeki cami ve otel projeleri yer aldı.

Devlet Başkanı Aşkabat’ta inşa edilmekte olan projelerde milli geleneklerin ön plana çıkması gerektiğini ve en yeni teknolojilerin kullanılmasının önemli olduğunu vurguladı. Bunun yanı sıra inşaat kalitesinin üst düzeyde ve zamanında yapılmasının da önemli olduğuna dikkat çekti.

Türkmen Lider, helikopter turunda ticaret merkezinin ve yanık merkezinin projelerini inceledi. Daha sonra 16.etaptaki çalışmaları inceleyen Türkmen Lider, Aşkabat’ın güneybatısına yönelerek, Nisa tarihi mekanı inceledi. Devlet Başkanı Yıldız oteli ile Nisa tarihi mekanın arasındaki vadide yeni bir otelin inşa edilmesi istedi. Bu otelin Nisa, Antik Köhne Ürgenç, Gyzgala kalesi gibi ünlü tarihi eserleri bünyesinde barındıran unsurlar ile tasarlanmasının önemli olduğunu ifade etti. Otelin Parfiya hükümdarlarının köşkünün şeklinde olmasının daha iyi olacağını belirtti.

Daha sonra Türkmen Lider, Fransız Bouygues şirketinin projelerini inceledi. Fransız şirketin Aşkabat’ın güneyinde Uluslararası Kongre Merkezi, otel ve kurum binalarını inşa etmektedir. Ayrıca, bu şirket Köptedağ dağının eteğinde Mahtumkuli Firaki’nin dev anıtını yapmaktadır.

Sonrasında Devlet Başkanı Ovadandepe kasabasında doğalgazdan benzin üreten fabrikanın inşaat çalışmalarını inceledi. Projenin son inşaat aşamasına geldiği kaydedildi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti daşary ýurt döwlet Baştutanlaryny gutlady

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Hytaýa 4-nji turba geçirijini çekmek mümkinçiligine seretmäge taýýar

Türkmenistanda 11 milliard dollarlyk ýapon maýasy

Teswirle