JEMGYÝET

Türkmen Lider, Hazar Liderler Zirvesi’ne katılacak, New York’a gidecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 12 Ağustos 2018 tarihinde Kazakistan’ın Aktau kentinde gerçekleştirilecek Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkelerinde Devlet Başkanları’nın 5.Zirvesi’ne katılacağı açıklandı. Türkmen Lideri’nin önümüzdeki aylardaki yurtdışı ziyaretleri Bakanlar ve Güvenlik Kurulu’nun ortak toplantısında duyuruldu.

Türkmen Lider, Bakanlar ve Güvenlik Kurulu’nun ortak toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin iç ve dış gündeminin değerlendirildiği toplantıda, yurtdışı ziyaretlere değinildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 12 Ağustos’ta Kazakistan’da 5.Hazar Liderler Zirvesi’nin yapılacağını belirtti.

 Bunun dışında 24 Ağustos’ta Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısında Avaza turizm bölgesinde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nu kurucu ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi’nin yapılacağı kaydedildi.  

28 Eylül’de ise Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerinde Devlet Başkanları toplantısının yapılacağı duyuruldu. 2019 yılında Türkmenistan BDT örgütüne başkanlık yapacak ve bu toplantı sonrasında başkanlığı devralacak Türkmenistan’ın yapacağı faaliyetlerin konsepti hazırlandı.

29 Eylül – 2 Ekim tarihlerinde ise Türkmen Lider, BM Genel Kurulu’nun 73.olağan toplantısına katılmak için New York’a gidecek.

Önemli etkinlikler ile ilgili raporu dinleyen Türkmen Lider, Hazar Liderler Zirvesi ile ilgili açıklamasında, Türkmenistan’ın girişimiyle Hazar Denizi’ne yönelik birçok güncel konularda çözüme ulaşaıldığını kaydetti. 1996 yılında Aşkabat’ta Hazar’a kıyıdaş ülkelerinde Dışişleri Bakanları toplantısı yapılmıştı. Bu toplantı ile Hazar’ın hukuki statüsünün çözüme kavuşturulması için müzakereler başlatıldı. 2002 yılında Aşkabat’ta Hazar’a kıyıdaş ülkelerin Devlet Başkanları’nın 1.Zirvesi yapılmıştı. Daha sonra 2007 yılında Tahran’da, 2010 yılında Bakü’de ve 2014 yılında Astrahan’da Liderler Zirveleri gerçekleştirilmişti.

Türkmenistan, Hazar devletlerinin uzun vadeli işbirliği için güvenilir bir yasal dayanak oluşturmak için tasarlanan temel belge olan Hazar Denizi'nin Hukuki Statüsü Konvansiyonunun imzalanmasına büyük önem vermektedir.

Türkmen Lider, diğer yurtdışı ziyaretlerinin önemli olduğuna dikkat çekerek, bununla ilgili hazırlıkların yapılmasını istedi. Türkmenistan 2012 yılında BDT başkanlığını yürütmüştü.

TÜRK İHRAÇ ÜRÜNLERİ FUARI

Bakanlar ve Güvenlik Kurulu’nun ortak toplantısında 15-17 Aralık tarihlerinde Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fuar Merkezi’nde Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın yapılacağı duyuruldu.

Aşkabat’ta düzenlenecek fuarın asıl amacının karşılıklı olarak yararlı Türkmen-Türk ticaret ve ekonomik işbirliğinin genişletilmesi ve bu ülkenin çeşitli bölgelerinden şirketlerin ihracat potansiyeli ve endüstriyel kapasitelerinin gösterilmesi olduğu kaydedildi.

Fuar ayrıca, Türkmenistan'da iş ilişkilerini genişletmek ve yeni yatırım projelerini başlatmak isteyen Türk firmalarına yeni imkanlar sunacak.  

Bu sene 9’uncusu düzenlenecek fuarda, inşaat malzemeleri, tekstil, gıda, turizm, mobilya, kozmetik ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren Türk firmaları, büyük fırsatlar sunan Türkmenistan'da kendi ürünleri tanıtacak.

Her iki ülkenin büyük önem verdiği bu fuara, Türkiye’den de her sene üst düzeyde bakan, bakan yardımcısı veya müsteşar düzeyinde katılım sağlanarak, iş dünyası temsilcilerinin açılımına fırsat sunulmaktadır.

Düzenli olarak her sene yapılan fuara Türkiye’den katılan firma sayısı da giderek artmaktadır. 2010 yıldan bu yana düzenlenen fuara 970’ün üzerinde Türk firması katıldı.

AVAZA’DA KÜLTÜR VE SPOR FESTİVALİ

Türkmenistan’ın Avaza turizm bölgesinde Hazar’a kıyısı olan ülkelerin okul öğrencilerinin katılımıyla Kültür ve Spor Festivali düzenlenecek. Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan, İran ve Rusya’dan okul öğrencileri sporun 6 dalında; mini futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, satranç ve güreş alanlarında yarıaşacaklar. Yarışlar, Avaza spor komplkesinde yapılacak.

Ayrıca bu festival kapsamında 4.Uluslararası Kültür Festivali gerçekleştirilecek. Bu festivalde de, 5 ülkenin  çocuk folklor ekipleri gösteriler sunacak.

YENİ ATAMALAR

Devlet Başkanı Bakanlar ve Güvenlik Kurulu’nun ortak toplantısında bazı atamalar da gerçekleştirdi. Türkmen Lider, Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Dövran Orazmıradov’u başka görev verilmesi dolayısıyla bakan görevinden aldı. Ticaret Bakanı görevine Türkmenistan Devlet Mal ve Hammadde Borsası Başkanı Amandurdı İşanov atandı ve borsa başkanlığından alındı.

 Türkmenistan Devlet Mal ve Hammadde Borsası Başkanı görevine Begenç Çarıyev atandı.

Ayrıca toplantıda Türkmen Lider, "Türkmenistan Ulaştırma ve Lojistik Merkezi" kurulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Yeni kurulan merkezde Demiryolu Taşımacılığı Bakanlığı % 35, Karayolu Taşımacılığı Bakanlığı % 10, Haberleşme Bakanlığı % 5, Türkmenhavayolları % 5, Deniz ve Nehir Taşımacılığı Devlet Hizmetleri % 10 ve Devlet Sigorta Teşkilatı % 5 payı olacak.

Devlet Başkanı, Türkmenistan topraklarında taşınmasına izin verilen tehlikeli malların listesi ve taşınma kurallarına ilişkin kararnameyi de imzaladı.

 

 

 

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy