DÜNÝÄ

Türkmen Lider halk sanatçısını ödüllendirdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan Halk Sanatçısı Fahriya Aliyeva’nı devlet nişanı ile ödüllendirdi. Oguzhan Köşkü’nde gerçekleştirilen ödül törenine; Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Kültür Bakanı, Meclis’in komite başkanları ve partilerin genel başkanları katıldı.

Sayın Devlet Başkanı, halk sanatçısının Türkmenistan’ın ilk kadın tiyatro sanatçısı olduğunu ve bütün ömrünü sanata adadığını belirtti. 65 sene tiyatroda çalışan Fahriya Aliyeva’nı Türkmenistan’ın en büyük devlet nişanı ile ödüllendireceklerini kaydeden Sayın Devlet Başkanı, daha sonra büyük alkışlar eşliğinde ödülünü takdim etti. Halk sanatçısı, ‘Bağımsız Türkmenistan’a olan büyük sevgisi’ ödülüne layık görüldü.    

Türkmenistan’ın tiyatro ve sinemasının gelişmesinde önemli katkılarının olduğunu söyleyen Türkmen Lider, Fahriya Aliyeva’nın birçok tiyatro oyunlarında ve sinema filmlerinde rol aldığını ifade etti. Halk sanatçısı, ödül için teşekkür etti. 

Sayın Devlet Başkanı ödül töreninde yaptığı açıklamasında, devlet politikası üç sütun üzerine dayandığını kaydederek, bunun eğitim, sağlık ve kültür olduğunu ifade etti. Türkmen Lider, bu kapsamında bu sektörlerin sistematik olarak geliştirilmesi için yoğun çaba gösterileceğini kaydetti.

Oğuzhan Köşkü’nden sonra Türkmenistan Drama Tiyatrosu’nda büyük bir tören düzenlendi. Törende konser programı düzenlendi.

Milleti özbek olan Fahriya Aliyeva 1 Temmuz 1922 yılında Ahal vilayetine bağlı Kaka ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1941 yılında Moskova Devlet Tiyatro Sanatı Enstitüsü’nü tamamlamıştır. 1941-2006 yıllar arasında Türkmenistan’ın tiyatrolarında çalışmıştır.

Fahriya Aliyeva 1955 yılında Türkmenistan’ın onur sanatçısı, 1974 yılında ise Türkmenistan’ın Halk sanatçısı unvanlarını almıştır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Dewid Kameron palow tagamyna haýran galdy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Mejlisiniň wekilleri Gruziýada saparda bolýarlar

Abu-Dabide Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygyna bagyşlanan çäre geçirildi

Ertir Parižde Türkmenistanyň göçme energetika forumy öz işine başlar

Özbegistan bilen Beýik Britaniýa täze resminamalara gol çekişdi

Ulag ulgamynda hyzmatdaşlyk etmek boýunça Türkmen-rumyn iş toparynyň mejlisi geçirildi